تفاوت بین BPM و ERP چیست؟

به طور خلاصه یک سیستم مدیریت فرآیندهای کسب و کار(BPM) چیست؟

مدیریت فرآیندهای کسب و کار رویکردی است که بر دریافت و بهبود فرآیندهای کسب و کار تمرکز دارد تا یک سازمان کارآمدتر شود. چنین چیزی را می توان ابتدا با دریافت (capture) فرایندهای پی در پی موجود در یک سازمان شروع و سپس قدم ها(مراحل انجام فرآیندها) را روی نقشه های فرآیند ثبت کرد.
در نتیجه شما می توانید ببینید که ناکارآمدی ها و تنگناها در کجا رخ می دهند. این بینش به شما امکان این را می دهد تا تغییراتی آگاهانه در هر فرآیند را برای کاهش هزینه ها و بهبود کارایی کلی ایجاد کنید.

کاربرد BPM

BPM می تواند درانواع مختلف از بخش های یک کسب و کار برای تحقق مجموعه گسترده ای از اهداف مختلف، مورد استفاده قرار گیرد. از جمله:

در مراقبت های بهداشتی: بهبود فرآیندهای بیمار محور و ارائه کیفیت بهتر مراقبت

در تولید: شناسایی و کاهش ناکارایی در یک خط تولید برای کاهش تنگناها

در ساخت و ساز: برای شناسایی خطرات بالقوه بهداشت و ایمنی، و آگاهی کارکنان از سیاست ها و روش ها، در محل کار

در امور مالی: برای پیروی از مقررات ادارۀ امور مالی (FCA)

به طور خلاصه یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی(ERP) چیست؟

برنامه ریزی منابع سازمانی یک سیستم نرم افزاری است که شامل تعدادی از برنامه های یکپارچه می شود که برای جمع آوری، ذخیره، مدیریت و تجزیه و تحلیل داده ها از چندین فعالیت مختلف تجاری، استفاده می شود مانند:

خرید و صورتحساب

حقوق و دستمزد

مدیریت موجودی

تولید

سیستم های ERP به یک کسب و کار اجازه می دهد تا فرایندهای اصلی خود را به لحظه مشاهده کند(با استفاده از یک سری پایگاه داده های یکپارچه و ردیابی منابع ، مانند پول نقد، مواد خام و سطوح سهام موجود). سیستم ERP عمدتاً اطلاعات کلیدی را ذخیره می کند، اما برخی از سیستم عامل های حرفه ای، شامل تجزیه و تحلیل فرآیند و قابلیت های بهبود نیز می شوند.

کاربرد ERP

ERP اغلب در تولید مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که چندین فرآیند متقابل وجود دارد که عملیات کلیدی را شرح می دهند مانند:

جریان پول نقد

 • مدیریت مشتری
 • پردازش سفارش فروش
 • صورتحساب
 • حمل و نقل و غیره

پرداخت هزینه

 • پردازش و مدیریت سفارش خرید
 • محصولات ورودی
 • پرداخت فاکتورهای خارجی
 • مدیریت موجودی و غیره

با این حال ERP تنها به تولید محدود نمی شود. بسیاری از بخش های دیگر مانند مالی، بهداشت و دفاع از سیستم ERP برای اهداف مشابه استفاده می کنند؛ همچنین ممکن است برای قابلیت های اضافی مانند برنامه ریزی منابع انسانی یا مدیریت پروژه استفاده مورد استفاده قرار گیرد.

تفاوت بین مدیریت فرایند کسب و کار و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی چیست؟

تفاوت اصلی بین BPM و سیستم های ERP این است که BPM بسیار متمرکز بر فرآیند است، در حالیکه ERP عمدتاً محدود به عملکرد سازمانی است. اگر شما به دنبال یک سیستم برای درونی کردن و خودکارسازی برخی از فرایندهای کسب و کار اصلی تان هستید، پس ERP احتمالا گزینه خوبی برای شما خواهد بود. با این حال اگر به تجزیه و تحلیل کسب و کار بیشتر نیاز دارید و قابلیت های بهبودی که یک سیستم BPM به ارمغان می آورد، پس این گزینه، بسیار بهتر خواهد بود.

تفاوت بین مدیریت فرایند کسب و کار (BPM) و برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) می تواند کاملا گنگ باشد. به نظر می رسد که: BPM یک عمل است، در حالی که ERP تعدادی فن آوری است که می تواند این عمل را پشتیبانی کند. با این گفتار، BPM می تواند با فناوری یا بدون فناوری به دست آید، هرچند داشتن یک سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار (BPMS) و یا یک ERP توانایی شما برای بکارگیری عملکرد BPM را افزایش می دهد.

ERP، از سوی دیگر، تنها می تواند از طریق فناوری (و مهندسی مجدد فرآیند) به دست آید. و این موضوع به علت یکپارچه سازی اطلاعات در عملکردهای کسب و کاراست. با ERP، سازمان با استفاده از چند ماژول ، به یک منبع داده منحصر به فرد، دسترسی پیدا می کند. به عنوان مثال منابع انسانی، تدارکات و غیره. برخی از اپلیکیشن های سازمانی ممکن است قابلیت BPM را داشته باشند، اما دسترسی آنها معمولاً چیزی فراتر از نرم افزار(application) نیست.

برخلاف نرم افزار ERP که ممکن است دارای ماژول های یکپارچه باشد، اجزای BPMS معمولاً همیشه به صورت یک کل یکپارچه در دسترس نیستند.

BPM در مرکز خود، بر روی بهینه سازی کارایی فرآیندهای موجود، تمرکز دارد؛ نظارت بر اثربخشی فرآیندها ، مدل سازی فرآیندها و شبیه سازی. بنابراین  BPMمی تواند به عنوان یک سطح “فرآیند_هوشمند” توصیف شود که می تواند با یک ERP سازمانی ادغام شود و یا نشود.

ادغام ERP با BPM

ادغام ERP با BPM می تواند کارایی و بهره وری سازمان را بهبود بخشد. مراحل زیر را برای ادغام آسان ERP با BPM دنبال کنید.

اگرچه ادغام BPM-ERP می تواند سرمایه بر باشد، اما مزایای آن قابل توجه است. براساس تجربه ما، یکپارچه سازی BPM-ERP می تواند به کاهش دوره های فرآیند از روز تا ساعت کمک کند. ادغام BPM-ERP همچنین ردیابی را آسان و سازگاری با الزامات قانونی و شرایط بازار را تسهیل می کند. نکات زیر به شما در ایجاد یک برنامه ی یکپارچه سازی BPM-ERP کمک می کند.

 1. آن را به صورت مرحله ای انجام دهید.

هزینه بالای کسب پروانه (licensing)، پیاده سازی و مدیریت پروژه، یکپارچه سازی BPM-ERP را گران می کند.بعلاوه شما نمی خواهید عملکرد سیستم های موجود در هنگام انجام یکپارچگی BPM-ERP بدتر شود. بهتر است که با یک پروژه آزمایشی شروع کنید و هنگامی که از نتایج راضی بودید، یکپارچگی BPM-ERP را به صورت مرحله ای آغاز کنید. فرآیندهای کسب و کار ساده را  برای مرحله اول انتخاب کنید. آنهایی که پیچیده اند می توانند بعدا، انجام شوند.

 1. تعیین اهداف و مقاصد خاص

قبل از ادغام BPM-ERP، شما باید از خودتان بپرسید، چرا ما نیاز به ادغام BPM-ERP داریم؟، و چه چیزی می خواهیم برای کسب و کارمان به دست آوریم؟ بعضی از سازمانها، یکپارچه سازی BPM-ERP را برای بهبود فرآیندهای کسب و کارانجام می دهند، برخی برای پاسخ گویی سریع به شرایط بازار .

 1. دریافت خرید و فروش در سراسر سازمان

ادغام BPM-ERP شامل عملیات تجاری متعددی مانند فروش، تولید، امور مالی، بازاریابی و غیره می شود. مهم است که نه تنها از حامیان مالی یا ذینفعان، بلکه از همه اعضا جریانهای تجاری که تحت تاثیر آن قرار می گیرند، حمایت شود.

مطمئن شوید که اعضا در معرض BPM-ERP قرار می گیرند. اگر مشکلی در سیستم رخ دهد و یا مدیر در دسترس نباشد، سایر اعضای سازمان قادر به کنترل باشند.

 1. یک روش شناسی BPM آماده کنید.

یک روش شناسی BPM یا مجموعه ای از مراحل باید قبل از ادغام BPM-ERP آماده شوند. یک روش شناسی سطح بالا می تواند این مولفه ها را در بر گیرد:

 • افزایش دانش در مورد همه فرآیندهای کسب و کار
 • ایجاد مدل برای این فرآیندها با قوانین /اصول کسب و کار
 • برنامه ریزی ارکستراسیون(orchestration) فرآیند با استفاده از یک نمودار جریان (flow chart) از ابتدا تا انتها
 • پیاده سازی یک مکانیزم برای اندازه گیری اجزای اصلی -با استفاده از موافقت نامه های سطح خدمات (SLAs)
 • دعوت از بازخوردهی و بهینه سازی طراحی فرآیند در طول زمان

باید توجه داشته باشیم که BPM می تواند به طور فعال از پیاده سازی ERP پشتیبانی و آن را مدیریت کند.

پیشنهاد ما به شما، راهکار MabnaERP است.

تولید شده در واحد تولید محتوای مبنا

مترجم شاهین نوعی

منابع

Computerweekly

Businessanalystlearnings

triaster

مقالات مرتبط

ERP چیست؟

BMP چیست؟

شاهین نوعی

نویسنده شاهین نوعی

شاهین نوعی

پست های ارسالی توسط شاهین نوعی

نظر بدهید

20 − سیزده =

02143302