در عصر حاضر، تنها تولید محصول کافی نیست، فروشندگان باید این واقعیت را تضمین کنند که محصولات در زمان مناسب، به افراد مناسب و با هزینه مناسب به بازار عرضه می شود. این امر بر اهمیت کانال های توزیع در عملیات تجاری مدرن امروزی تاکید دارد. این گزارش بر تجزیه و تحلیل محصولات، راهکارها و شیوه های شرکت coca cola تاکید دارد که نوشیدنی های خود را با شرکت Coca cola Amatil (CCA) تهیه می نماید. (شرکت Coca-Cola Amatil یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نوشابه های غیرالکلی در منطقۀ آسیا-اقیانوسیه است و یکی از پنج شرکت بزرگ نوشابه سازی کوکاکولا به شمار می رود.)

محصولات، استراتژی ها و شیوه های کوکاکولا

Coca-Cola تنها برند برجسته است که تقریباً ۷۰ سال توسط شرکت coca cola به فروش رسید. اگرچه از سال ۱۹۹۵ شرکت شروع به گسترش پیشنهادات خود از لحاظ انتخاب نوشیدنی و اندازه های آن برای مصرف کنندگان کرد. این امر نشان از تعهد شرکت جهت ارائه مجموعه ای از نوشیدنی ها برای سبک زندگی روزمره، وهله و مرحله زندگی دارد. به این ترتیب این شرکت اکنون دارای ۵۰۰ برند نوشیدنی است که در بیش از ۲۰۰ کشور جهان به فروش می رسد. بنابراین بیش از ۳۵۰۰ نوشیدنی در دسته های مختلف مانند نوشیدنی های گازدار کم کالری و بدون کالری، نوشیدنی های معمولی، نوشیدنی های میوه ای، آب میوه ها، آب معدنی، نوشیدنی های انرژی زا، نوشیدنی های ورزشی، چای و قوه فوری را شامل می شود. استراتژی که توسط شرکت اتخاذ شده است تا بتواند حضور خود را در فضای سبقت از سایر رقبا معرفی نماید به شرح زیر است:

استراتژی تثبیت موقعیت

Coca-Cola با فلسفه “جهانی فکر کن، محلی عمل کن” کار می کند و بنابراین اگرچه شرکت همان محصولات اصلی یعنی نوشابه را حفظ می کند، در عین حال سعی می کند با نیازهای محلی نیز سازگار باشد. به این ترتیب می توان گفت این شرکت از موقعیت یابی استراتژیک برای حفظ تصویر یکسان خود در سراسر جهان استفاده می کند و از آنجایی که این برند از سوی مصرف کنندگان به عنوان بخشی از زندگی روزمره آن ها در کل دنیا شناخته می شود موفقیت بزرگی بوده است. این احساس منجر به وفاداری بالایی می شود و تصمیمات خرید خودکار را هدایت می کند. این برند با عنوان “نوشابه را در کنار زندگی قرار بده” نشان می دهد که شرکت برای ارائه شادی و خوشبختی اختصاص یافته است. بر این اساس با نام نوشابه اولین چیزی که به ذهن می رسد تفریح و سرگرمی است.

  استراتژی ها
نوشابه را در کنار زندگی قرار بده استراتژی موقعیت یابی
استراتژی های تمایز محصول و تمایز تصویر استراتژی تمایز
پروموشن تجاری استراتژی قیمت، پروموشن فروش، فلسفه خرید در فروشگاه های بزرگ برای نمایش محصولات استراتژی های بازاریابی
فروش مستقیم و غیر مستقیم استراتژی های پخش
–         رسانه چاپی

–         تبلیغات تلویزیونی

–         هولدینگ و بیلبورد

–         شبکه های اجتماعی و دیجیتال

استراتژی های تبلیغاتی
استراتژی های بازاریابی، جهانی سازی و نوآوری استراتژی های رقابتی

 

بهترین شیوه های استفاده شده توسط Coca-Cola

تغییر کردن سلیقه و ترجیحات مشتری را شناسایی کنید تحقیقات مشتری
در یک راستا قرار دادن محصولات با خواسته های مشتریان امتحان کردن
تقویت نوآوری و معرفی محصولات جدید کارآفرینی
ایجاد کردن احساس ارزشمندی برای مشتریان شیوه های مصرف کننده محور
ارائه کردن ارزش افزوده به مشتریان از طریقِ با رویکرد مثبت زندگی کردن مدیریت مبتنی بر ارزش

 

شکاف در توصیه ها و پیشنهادات فعلی

در حال حاضر نه تنها مصرف کنندگان سالخورده بلکه حتی مصرف کنندگان جوان نیز بیشتر به سلامتی اهمیت می دهند و بنابراین بر عدم مصرف زیاد قند تاکید دارند. بنابراین می توان این امر را به عنوان اصلی ترین نگرانی شرکت Coca-Cola در نظر گرفت زیرا مصرف کنندگان برای دستیابی به کافئین به Red Bull و سایر نوشابه های انرژی زا تغییر جهت داده اند.

بنابراین می توان توصیه کرد که شرکت Coca-Cola باید نوشیدنی های سالم را در لیست محصولات خود علاوه بر نوشابه های بدون قند اضافه نماید. علاوه بر این می تواند تجارت نوشیدنی های خود را با وجود ارائه برخی از میان وعده های برند خود تکمیل نماید.

کانال های توزیع Coca-Cola

شرکت Coca-Cola را می توان به عنوان یک تجارت جهانی در نظر گرفت که در یک مقیاس محلی فعالیت می کند و این به دلیل سیستم Coca-Cola امکان پذیر شده است که شامل شرکت خودش و بیش از ۲۵۰ شرکای دیگر در سراسر جهان می شود.

این شرکت پایه های اصلی نوشیدنی ها، کنستانتره ها و شربت ها را تولید کرده و به اپراتورها می فروشد و آن ها نوشیدنی های نهایی را تولید و بسته بندی کرده و به مشتریان خود که شرکای فروشنده هستند تحویل می دهند؛ کسانی که محصولات را مشتریان نهایی می فروشند.

اپراتورها در ارتباط نزدیک با مصرف کنندگان مانند رستوران ها، فروشگاه های مواد غذایی، سوپر مارکت ها، پارک های تفریحی، سینماها و تئاترها هستند به این ترتیب استراتژی های بومی سازی شده که با همکاری شرکت توسعه یافته اند به طور موثری قابلیت اجرا می یابند.

بنابراین نقاط فروش Coca-Cola در موارد زیر خلاصه می شود:

  • توزیع کنندگان یا عمده فروشان
  • سوپر مارکت ها، مغازه های کوچک و خرده فروشان
  • کافه ها، کلوب های شبانه و رستوران ها
  • جایگاه های سوخت

در زمینه فعالیت آن ها در استرالیا، Coca-Cola Amatil شریک تجاری این شرکت و بزرگترین شریک آن در منطقه آسیا-اقیانوسیه است.

سیستم توزیع می تواند به شرح زیر باشد:

سیستم پخش کوکاکولا

استراتژی پخش شرکت می تواند به شرح زیر باشد:

استراتژی پخش کوکاکولا

به این ترتیب شرکت از هر دو روش فروش مستقیم و غیر مستقیم بهره می برد. در صورت فروش مستقیم، محصولات در مغازه ها تهیه می شوند و در صورت فروش غیر مستقیم، شرکت فروشندگان و نمایندگان فراوانی را در اختیار می گیرد تا مناطق مختلف را تحت پوشش خود قرار دهند.

(ادامه در مقاله بعد)

نظر بدهید

1 × 5 =

02143302