سیستم ERP

ماژول های پایه در یک سیستم ERP

تاریخ انتشار: 09 اردیبهشت 1397 نویسنده: shahin

سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)، تنها از طریق این نام، ما می توانیم به سادگی ERP را به عنوان یک سیستم یا نرم افزاری که برای مدیریت تمام منابع یک شرکت مورد استفاده قرار می گیرد، تعریف کنیم. دقیقاً از پرداخت کارکنان گرفته تا ورود یک پیچ به شرکت، در کل همه چیز می تواند با استفاده از یک سیستم ERP مدیریت و ردیابی شود. ERP یک نرم افزار چند کاربردی است که از تمامی فرآیندهای کسب و کار درون سازمان پشتیبانی می کند.

در سازمان، ERP ، مدیران را از طریق برنامه ای متمرکز در مدیریت فرآیندهای بخش ها و توابع مختلف یاری می دهد. ما می توانیم در تصمیمات مهم از اطلاعات ارائه شده توسط ERP بهره مند شویم.

ارائه دهندگان زیادی در بازار وجود دارند که راه حل های ERP سنتی یا راه حل های ERP ابری را ارائه می دهند. اما پلتفرم های پیاده سازی یا فناوری های مورد استفاده شان متفاوت هستند، ماژول های پایه و مشترکی وجود دارند که می توانند در هر سیستم ERP یافت شوند. بسته به نیاز سازمان ها، اجزای مورد استفاده، یکپارچه شده و یک سیستم ERP سفارشی فراهم می شود. تمام ماژول های زیر را می توان در هر سیستم ERP پیدا کرد:

  • منابع انسانی
  • انبارداری
  • فروش و بازاریابی
  • خرید
  • حسابداری مالی
  • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
  • مهندسی / تولید
  • مدیریت زنجیره تامین (SCM)

هر مولفه ای که در بالا ذکر شد، برای مدیریت فرآیندهای کسب و کار یک سازمان تعریف شده. بگذارید کمی  ماژول های مختلف را بررسی کنیم.

ماژول منابع انسانی (HR)

ماژول منابع انسانی به تیم HR برای مدیریت کارآمد منابع انسانی کمک می کند. ماژول HR به مدیریت اطلاعات کارکنان کمک می کند، از جمله، ردیابی سوابق کارکنان مانند بررسی عملکرد، پست، شرح شغل، ماتریس مهارت، ردیابی زمان و حضور و غیاب. یکی از زیرمجموعه های مهم در واحد مدیریت منابع انسانی، سیستم حقوق و دستمزد است که به مدیریت بهتر دستمزدها، جابجایی پرداخت ها و غیره کمک می کند. همچنین می تواند هزینه های سفر و ردیابی بازپرداخت را نیز شامل شود. بعلاوه پیگیری آموزش کارکنان نیز می تواند توسط ERP اداره شود.

ماژول انبارداری

ماژول انبارداری می تواند برای ردیابی موجودی اقلام استفاده شود. اقلام را می توان با شماره سریال منحصر به فرد شناسایی کرد. با استفاده از این سیستم موجودی منحصر به فرد، می توانید آیتم را ردیابی کرده و مکان فعلی شان را در سازمان پیدا کنید.
به عنوان مثال، شما 100 هارد دیسک را خریداری کرده اید، بنابراین با استفاده از یک سیستم انبارداری می توانید دریابید که چه تعداد هارد دیسک نصب شده است، کجا نصب شده اند،و یا چند هارد دیسک باقی مانده اند و …
ماژول انبارداری معمولاً شامل ویژگی هایی مانند کنترل موجودی، اقلام اصلی، گزارش میزان استفاده از موجودی و غیره می شوند.

ماژول فروش

فرآیند عادی فروش شامل فرآیندهایی نظیر تجزیه و تحلیل و مدیریت تحقیقات( queries )فروش ، رسیدگی به تقاضا، تهیه پیش نویس ، پذیرش سفارشات فروش، تهیه صورتحساب فروش همراه با مالیات ، ارسال / حمل کالا ، ردیابی سفارش فروش در انتظار، می شود. همه این معاملات فروش توسط ماژول فروش ERP اداره می شوند. ماژول CRM می تواند از ماژول فروش برای ایجاد فرصت های آینده  کمک بگیرد.

ماژول خرید

همانطور که از نامش پیداست، ماژول خرید شامل تمام فرآیندهایی می شود که بخشی از تهیه اقلام یا مواد خام مورد نیاز سازمان هستند. ماژول خرید شامل ویژگی هایی است مانند فهرست تامین کننده / فروشنده، ایجاد پیوند بین تامین کنندگان و اقلام، ارسال درخواست مظنه به فروشندگان، دریافت و ضبط مظنه ها، تجزیه و تحلیل آنها، تهیه سفارشات خرید، ردیابی اقلام خرید، آماده سازی GRN ها (یادداشت های رسید رسمی) ، به روز رسانی موجودی و گزارش های مختلف. ماژول خرید با ماژول موجودی انبار و ماژول مهندسی / تولید برای به روز رسانی موجودی یکپارچه و متحد می باشد.

ماژول مالی و حسابداری

کل جریان ورود و خروج پول یا سرمایه، توسط ماژول مالی اداره می شود. این ماژول تمام معاملات مربوط به حساب مانند هزینه ها، مانده حساب ها، دفتر کل حسابداری، بودجه بندی، صورت حساب های بانکی، رسید های پرداخت، مدیریت مالیات و غیره را دنبال می کند. گزارش گیری مالی کار ساده ای برای این ماژول ERP است. هر داده ی مالی که برای اجرای یک کسب و کار مورد نیاز است، با یک کلیک در ماژول مالی قابل دسترسی هستند.

ماژول مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

بخش CRM از طریق خدمات مشتری بهتر و ایجاد ارتباط سالم با مشتری باعث بهبود عملکرد فروش می شود. تمام جزئیات ذخیره شده مشتری در ماژول CRM در دسترس خواهند بود.
ماژول CRM به مدیریت و پیگیری اطلاعات دقیق مشتری مانند تاریخچه ارتباطات، تماس ها، جلسات، جزئیات خریدهای مشتری، مدت قرارداد و غیره کمک می کند. ماژول CRM را می توان با ماژول فروش به منظور افزایش فرصت های فروش ادغام کرد.

ماژول مهندسی / تولید

ماژول تولید کمک بسیار خوبی برای صنعت  تولید در امر تحویل محصول بحساب خواهد آمد.
این ماژول شامل ویژگی هایی مانند برنامه ریزی تولید، زمان بندی ماشین، استفاده از مواد اولیه، آماده سازی مواد (Bill of Material)، پیگیری روزانه پیشرفت تولید و گزارش از تولید واقعی است.

مدیریت زنجیره تامین (SCM)

ماژول SCM جریان آیتم های محصول را از تولید کننده به مصرف کننده و مصرف کننده به سازنده مدیریت می کند.
نقش های متداول شامل تولید کننده، عمده فروش، خرده فروش، توزیع کنندگان، و غیره می شود. SCM شامل مدیریت تقاضا و عرضه، بازده فروش و فرآیند جایگزینی، ردیابی حمل و نقل و … می باشد.
امروزه بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط ،در فرایند اتوماسیون خود با چالش مواجه هستند. ERP کمک خوبی برای چنین سازمان هایی است. ERP می تواند به طور موثر عملیات تجاری سازمان را بهینه سازی کند. مقدمه ای از ماژول ها، می تواند به شما در انتخاب و سفارشی کردن ماژول های ERP کمک شایانی کند.

مقالات مرتبط

تفاوت بین ERP ابری و ERP مستقر در محل
مزایا و چالشهای ERP تحت وب