نرم‌افزار توزیع مویرگی در چه شرکت‌هایی کاربرد دارد؟

تاریخ انتشار: 15 آذر 1400 نویسنده: نگین مطلبی

مدیریت توزیع مویرگی با بهره‌گیری از راهکارهای فناورانه و ابزارهای مختلف از جمله نرم‌افزار توزیع مویرگی به کسب‌وکارهای تجاری و اقتصادی به‌ویژه تولیدکنندگان کالاهای مصرفی مدت‌دار کمک می‌کند تا با سرعتی بیشتر و کیفیتی بهتر، تولیدات خود را به دست مشتری نهایی برسانند

 بررسی تاریخچه بهره‌گیری از نرم‌افزار توزیع و پخش مویرگی نشان می‌دهد صنایع تولید مواد غذایی از نخستین بهره‌برداران این نرم‌افزار‌ها بوده‌اند. کارآمدی و اثربخشی این نرم‌افزار در صنایع مواد غذایی کم‌کم سایر صنایع تولیدی را به سمت بهره‌برداری از نرم‌افزار پخش و توزیع مویرگی سوق داد.

در حال حاضر علاوه بر تولیدکنندگان مواد غذایی، شرکت‌های تولیدی در حوزه‌ مواد شوینده، صنایع دارویی، لوازم‌خانگی، تولیدکنندگان پوشاک، کیف و کفش نیز از راهکار پخش مویرگی بهره‌ می‌برند.

بخش دیگری از تولیدکنندگان و واردکنندگان لوازم‌آرایشی و بهداشتی، لوازم‌التحریر، قطعات خودروی تولیدی در داخل، لوازم جانبی موبایل و لپ‌تاپ و کامپیوتر و … برای ارائه کالاها، محصولات تولیدی و خدمات خود هم از این بخش بهره می برند .

دلایل اهمیت نرم افزار توزیع پخش مویرگی

مدیریت توزیع فیزیکی کالاها در کنار سایر فرآیندهای موجود در ساختار یک کسب و کار از اهمیتی ویژه برخوردار است. به طوریکه می‌توان گفت: دوام و پایداری یک تولید‌کننده به عملکرد او در توزیع تولیدات، بستگی دارد. در واقع این موفقیت در توزیع محصولات است که برنده نهایی بازار را مشخص می‌کند.

در این میان توزیع مویرگی بعنوان یک شیوه نوین در عرصه توزیع می‌تواند در بعضی صنایع و شاخه های تولیدی بسیار کارآمد و مفید باشد به طوریکه نمی‌توان از رفتن به سمت این رویکرد اجتناب کرد؛ چرا که تفکر مشتریان نهایی نسبت به کیفیت کالاها ، در دسترس‌پذیر بودن آنها و  اطمینان از دریافت به‌موقع و ایمن محصولات،  هر شرکت و محصولی را به راحتی وارد فهرست محبوب‌ترین‌ها می‌کند.

توجه داشته باشید یک شبکه توزیع مویرگی در صورتی کامل می‌شود  و در حد متعالی به کار خود ادامه می‌دهد که در کنار یک سیستم CRM پویا به فعالیت بپردازد به این دلیل که سیستم توزیع مویرگی قطعاً باید یک موجود زنده و دارای مکانیسمی فعال و پویا باشد.

مهم‌ترین ویژگی راهکار پخش مویرگی

مهم‌ترین ویژگی راهکار پخش مویرگی این است که تولیدکنندگان کالاها و خدمات با نادیده گرفتن بخش‌بندی‌های موجود در بازار مورد هدفشان ، محصول تولیدی خود را به تمام نقاط و مراکز فروش ارسال می‌کنند. در این فرآیند کالا و محصولی تولیدی در همه نقاط برای مصرف‌کننده نهایی در دسترس است و علاوه بر آن؛ واسطه‌ای در این بین وجود ندارد که تأثیری در قیمت یا نوع فروش داشته باشد.

می‌بینید که از طریق پخش مویرگی، ارتباط مستقیمی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی به وجود می‌آید که از ارزش‌های مهم یک برند تولیدی است. بدون شک شما هم بارها ماشین‌ها و کامیون‌های حامل توزیع مواد غذایی و لبنی را دیده‌اید. این‌ها یکی از نمونه‌های مشخص سیستم پخش مویرگی هستند که مواد غذایی تولیدی را مستقیم و بی‌واسطه به مشتری می‌رسانند.

 به راهکار پخش مویرگی به دلیل فرآیندهای متعدد و مشخص پس از تولید مانند نگهداری و ذخیره‌سازی کالاها در انبارها، مدیریت و کنترل فرآیندهای داخلی آن‌ها، آماده‌سازی کالاها برای توزیع و تحویل آن‌ها، وصول مطالبات و جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های بازار،نام صنعت پخش و توزیع مویرگی اطلاق می‌شود.

دلایل تجهیز شرکت‌ها به نرم‌افزار پخش مویرگی

قابلیت‌ها و مزیت‌های پخش نرم‌افزار مویرگی همان چیزی است که شما را متقاعد می‌کند تا شرکت خود را به این ارزش‌افزوده کارآمد و سودآور مجهز کنید. دستاوردهای این نرم‌افزار در کوتاه‌مدت و بلندمدت درواقع پاسخی روشن به دلایل اهمیت نصب و راه‌اندازی آن در شرکت شما هستند. مهمترین این دستاوردها عبارتند از:

یک گام از رقیبتان جلوترید:

کیفیت توزیع و تحویل کالا به مشتری رمز موفقیت و ماندگاری یک شرکت در بازار رقابتی است. با بهره‌گیری از قابلیت‌های نرم‌افزار پخش و توزیع مویرگی می‌توانید علاوه بر سرعت در تحویل کالا به مشتری، اعتماد او را جلب کنید.

در کارهایتان نظم و سرعت بیشتری دارید:

 بهره‌گیری یک ساختار از نرم‌افزار مویرگی دارای پویایی و سرعتی است که حتی مشتری نهایی نیز متوجه آن خواهد شد. قابلیت‌های این نرم‌افزار موجب می‌شود تا همه فرآیندهای پیش از تحویل کالا اعم از سفارش گیری، تأمین آن از انبار و تحویل به‌موقع آن به مرکز توزیع بانظم و بدون دغدغه و نگرانی پیش برود.

 بهره‌گیری یک ساختار از نرم‌افزار مویرگی دارای پویایی و سرعتی است که حتی مشتری نهایی نیز متوجه آن خواهد شد. قابلیت‌های این نرم‌افزار موجب می‌شود تا همه فرآیندهای پیش از تحویل کالا اعم از سفارش گیری، تأمین آن از انبار و تحویل به‌موقع آن به مرکز توزیع بانظم و بدون دغدغه و نگرانی پیش برود.

نبض بازار در دستان شماست:

اطلاعات گردآوری‌شده مستقیم و غیرمستقیم از فرآیند توزیع کالاها در مراکز فروش دورنمایی واقعی از جریان بازار به شما ارائه می‌کنند. معمولاً بازاریاب‌ها و کارکنان واحد توزیع اعم از رانندگان و ویزیتورها آخرین روایت‌های موجود از مراکز فروش را به شما منتقل می‌کنند. این روایت‌ها هم درباره میزان استقبال از کالاها و هم نظرات مشتریان نهایی است و هرکدام می‌توانند در بهبود جریان کسب‌وکار شما مفید و مؤثر واقع شوند.

فهرستی از مشتریان وفادار در اختیار دارید:

بدیهی است که کیفیت عملکرد شما به‌عنوان تولیدکننده کالا و خدمات و توجه ویژه به تحویل آن‌ها به مشتری با سرعت و دقت و ایمنی کافی شما را به برندی محبوب نزد مشتریان، تبدیل می‌کند. توجه داشته باشید که هرچند عملکرد خرده‌فروش‌ها و مراکز توزیع به‌طور مستقیم متوجه شما نیست؛ اما در برآیندی کلی، هرگونه اخلال و یا کم‌فروشی کسب‌وکار شما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و امکان از دست دادن مشتریان را برایتان فراهم می‌کند. بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی کنترل بیشتر بر نحوه توزیع و بهره‌گیری از اطلاعات گردآوری‌شده، است.

نقدینگی در کسب‌ وکارتان مستمر است:

پخش مویرگی به جریان دائم نقدینگی با مبالغ کم و مستمر کمک می‌کند. برخلاف روند همکاری با عمده‌فروش‌ها که تزریق نقدینگی را منحصر به یک زمان خاص می‌کند، جریان نقدینگی مداوم در پخش مویرگی مانند خون در بدن انسان است که هر لحظه باید در همه جا وجود داشته باشد.

مزیت‌های سیستم پخش و نرم افزار توزیع مویرگی

  • برقراری ارتباط مستقیم با خرده‌فروشی‌ها و مشتریان و نیازسنجی از آن‌ها
  • عدم وابستگی به عملکرد واسطه‌ها و عمده‌فروش‌ها
  • افزایش سهم از بازار به دلیل افزایش تعداد مشتریان
  • جمع‌آوری اطلاعات صحیح و به‌روز از بازار هدف
  • کاهش ریسک از دست دادن مشتریان
  • وصول به‌موقع مطالبات و افزایش سود اشاره کرد.