نرم افزار ویزیت علمی مبنا

از ویژگی های نرم افزار ویزیت علمی، پیگیری نمونه محصولات و سیستم انطباق پذیری با مقررات است اما مهم ترین آن ها قابل اجرا بودن بر روی تبلت یا تلفن همراه است. زیرا با این امکان، نمایندگان علمی شرکت که در طول روز در مکان های مختلفی حضور دارند؛ دسترسی های لازم به اطلاعات و فرم های مورد نیاز را خواهند داشت و موجب هماهنگی بیشتر تیم فروش و نمایندگان علمی می شود. "نرم افزار ویزیت علمی" پایگاه داده ی مجازی فراهم می آورد که دسترسی های شخصی به اطلاعات متناسب با نیاز افراد را امکان پذیر می سازد. به این ترتیب با راه اندازی آن بر روی تلفن همراه یا تبلت ، نمایندگان علمی می توانند به سرعت اطلاعات به روزی از تیم فروش برای بهبود کار خود در دست داشته باشند. در نهایت، عمومی ترین دلیل پذیرش CRM برای شرکت های دارویی، درک سودمندی آن پس از تنظیم دقیق انتظارت در سیستم است. از این نرم افزار می توان در دسته بندی مشتریان هدف استفاده کرد. در سطح خارجی، ارتباطات مشتریان را مدیریت نموده و در سطح داخلی وظایف پرسنل شرکت را بطور شفاف تر پایش نمود.

ویزیت علمی چیست؟

در سده گذشته اعصار مختلف فروش محصول را گذرانده ایم. از عصر تولید تا عصر فروش و امروز در عصر بازاریابی هستیم. در این عصر معرفی محصول و شناخت ویژگی ها و منافعی که می تواند برای مصرف کننده یا خریدار نهایی ایجاد نماید بسیار حیاتی است. در سال های اخیر در صنعت دارویی کشور جهت افزایش فروش روش های نوین بازاریابی دارویی شکل گرفته است. با توجه به محدودیت های موجود در صنعت دارو جهت تبلیغات عمومی محصولات اکثر شرکت های تولید کننده یا وارد کننده دارویی و مکمل به استفاده از نماینده علمی(فارما رپ و یا مدرپ) روی آورده اند. اگر در دهه هشتاد شمسی ویزیت علمی یک اتفاق فانتزی در صنعت دارو بود در دهه نود یک الزام تلقی می شود. مدرپ یا ویزیتور علمی و یا نماینده علمی معمولا از فارغ التحصیل های رشته های پزشکی / داروسازی و یا شیمی استخدام می شوند.

در بسیاری از شرکت ها نماینده های علمی عملیات فروش انجام نداده و صرفا به ویزیت پزشکان و داروخانه ها می پردازند. هر چند برخی از شرکت ها جهت کاهش هزینه های توزیع و پخش این عملیات را نیز به نمایندگان علمی تفویض می کنند. بدیهی است که این امر در بهره وری عملیات ویزیت علمی تاثیر منفی خواهد گذاشت. پیشنهاد نگارنده ارتباط مستقیم نماینده علمی با ویزیتور شرکت توزیع و پخش می باشد. علاوه بر شرکت های دارویی بسیاری از شرکت های آرایشی و بهداشتی هم از این روش جهت افزایش نفوذ محصول در بازار استفاده می نمایند. یکی از نگرانی های مدیران بازاریابی شرکت های دارویی جمع آوری اطلاعات پایه پزشکان می باشد. با توجه تعداد بالای پزشکان در حال کار دریافت اطلاعات زیر بسیار پیچیده می باشد :

• اطلاعات عمومی پزشک مانند کد نظام پزشکی / نام / تخصص

• اطلاعات اختصاصی پزشک مانند آدرس مطب و ساعات حضور

عملیات ویزیت علمی می تواند به یک گزارش کمی یا کیفی ختم گردد. گزارش های کمی بر اساس این است که اقدام ویزیت علمی در خصوص یک کالای خاص برای یک پزشک خاص انجام شده است یا خیر. و گزارش های کیفی بر اساس پرسشنامه ای است که به صورت کیفی پاسخ های پزشک را مشخص می نماید. جهت تدقیق اطلاعات جمع آوری شده از سطح بازار توسط نماینده علمی از نرم افزار های عملیاتی و اطلاعاتی در این خصوص استفاده می شود.

امکانات نرم افزار ویزیت علمی مبنا

امکان ثبت عملیات جاری

انجام ویزیت توسط ویزیتور و کالاهایی که هر ویزیتور به مشتری خود (هزینه دار یا بدون هزینه) تحویل می دهد با ذکر تاریخ در سیستم درج می گردد. انواع گزارشات بر مبنا این ورود اطلاعات قابل ارائه می باشد.

امکان برقراری ارتباط خودکار پزشک با داروخانه های اطراف

با توجه به محل جغرافیایی پزشک و داروخانه که توسط دستگاه GPS موقعیت یابی می شود. با تعریف هر پزشک جدید کلیه داروخانه های نزدیک بدون نیاز به ورود اطلاعات جدید به ارتباط برقرار می کنند. همچنین وقتی یک داروخانه جدید را ثبت می کنید بصورت خودکار پزشک های اطراف خود را در نرم افزار پیدا می کند.

تغییر برنامه ریزی بصورت خودکار بر مبنای عملکرد

با ثبت عملکرد ویزیتور بصورت خودکار برنامه ریزی از حالت “برنامه ریزی شد” به حالت “انجام شد” تغییر می یابد. به این ترتیب کاربر کافی است که تنها برنامه های انجام نشده را مشخص نماید.

امکان دریافت اطلاعات از شرکتهای پخش

یکی از مهمترین موضوعات دریافت اطلاعات از شرکتهای پخش می باشد که با استفاده از وب سرویس هایی در محل شرکتهای پخش این ارتباط می تواند برقرار گردد. به این وسیله نرم افزار با یک تاخیر قابل قبول (۲۴ ساعته) اطلاعات کلیه شعب شرکتهای پخش را جمع آوری می کند. با این امکان گزارشگیری از میزان فروش، موجودی به تفکیک مشتریان، کالاها و … فراهم می شود.

امکان تعریف پرسشنامه و پاسخگویی به آن

سوالاتی که بصورت متداول ویزیتور علمی از پزشک می پرسد می تواند بعنوان پرسشنامه ای در سیستم تعریف شده و توسط اپراتور یا ویزیتور ثبت برای آن پزشک ثبت گردد. این پرسشنامه می تواند مبنای گزارشات و تحلیل های بعدی باشد.

امکان ارتباط با شرکتهای تامین کننده کالا(اعم از وارداتی و تولیدی) با نرم افزار انبار

زیرسیستم انبار تعدادی برای کنترل موجودی در انبار مرکزی ویزیت علمی و میزان تخصیص داده شده به ویزیتور های علمی در نرم افزار ویزیت علمی دیده شده است. این نرم افزار علاوه بر قابلیت های عمومی انبار امکان برقراری ارتباط با نرم افزار انبار شرکتهای تامین کننده کالا را دارد(منوط به دارا بودن نرم افزار مبنا در شرکت تامین کننده). حواله انبار شرکت تامین کننده رسید انبار واحد ویزیت علمی خواهد بود.

امکان ثبت اطلاعات و گزارشگیری از راه دور (Web Based بودن نرم افزار)

ویزیتور های علمی می توانند در پایان هر روز کاری بدون نیاز به حضور در محل عملکرد خود را ورود اطلاعات نمایند.

امکان ارتباط با مشتریان از طریق SMS، ایمیل و فکس

امکان تعریف فرم های داینامیک با پوشش فیلدهای مورد نیاز کاربر

امکان هدف گذاری بر مبنای تعداد ویزیت در دوره زمانی خاص برای ویزیتور های علمی.

امکان تعریف مشتری(مشتری ویزیت) اعم از پزشکان، داروخانه ها، کلینیک ها و …

همه مشتریانی که مقرر است ویزیت گردند در سیستم با ذکر اطلاعات پایه نظیر نوع، فعالیت، رتبه، شهر، تلفن، مسئول، آدرس، فکس، شماره موبایل، تاریخ تولد، تاریخ همکاری، مسیر ویزیت و … قابل تعریف هستند.

امکان برنامه ریزی ویزیت

برای مشخص نمودن راندمان و تدقیق عملکرد ویزیتور، می توان مشخص نمود هر ویزیتور روزانه باید چه مشتری هایی را به ترتیب اولویت ویزیت نماید. ابزار هایی برای تسریع این برنامه ریزی یا انتقال برنامه ریزی به تور های بعدی ویزیت وجود دارد. شما این امکان را دارید که عملکرد ویزیتور را نسبت به برنامه ریزی بسنجید. اگر ویزیتور خارج از برنامه ریزی(اعم از مشتریانی که ویزیت نشده اند یا مشتریانی که خارج از برنامه ویزیت شده اند) حرکت کند، براحتی قابل رویت است.

امکان توربندی ویزیت و هدف گذاری آن

تور ویزیت از یک تاریخ مشخص شروع می شود و تا یک تاریخ به پایان می رسد. در این تور ویزیتور های علمی درگیر و محصولات هدف مشخص می شوند. هدف نهایی از ویزیت علمی بر مبنای میزان فروش شرکت های پخش تابعه سنجیده می شود.

امکان مسیر بندی ویزیت برای مشتریان

مشتریان تعریف شده می توانند بر اساس محل قرارگیری جغرافیایی مسیر بندی گردند. به این ترتیب هر ویزیتور می تواند روزانه بر مبنای مسیر ویزیت، مشتری را ملاقات نماید.

امکان کنترل تاثیر ویزیت بر میزان فروش

با توجه به ارتباط بین پزشک(بعنوان مشتریان ویزیتور های علمی) و داروخانه ها(بعنوان مشتریان شرکتهای پخش) و اطلاع از میزان فروش به داروخانه ها، میزان تاثیر ویزیت علمی قابل گزارشگیری و تحلیل است.

برقراری کدینگ مشترک با شرکتهای پخش جهت برقراری پل ارتباطی

با توجه پشتیبانی شرکت مبنا از تعداد زیادی از شرکتهای پخش این امکان وجود دارد که الگوی مشترکی در بین شرکتهای پخش برای کدینگ کالاها و مشتریان تولید نمود. وجود کدینگ مشترک یکی از ارکان ارتباط با شرکتهای پخش است. همچنین برای سایر شرکتهای پخش این ارتباط می توان با جداول واسطی صورت گیرد.

امکان تعریف ویزیتور پیش فرض برای هر مشتری

امکان ثبت دلیل عدم ویزیت و گزارشگیری برمبنای آن

امکان گزارشگیری از تعداد دفعات ویزیت، اقلام تحویل شده در ویزیت های مختلف به تفکیک ویزیتور، مشتری، مسیر ویزیت، کالا، پزشک، داروخانه و …

امکان هدف گذاری فروش بر مبنای فروش خالص تعدادی و ریالی یا فروش ناخالص تعدادی و ریالی برای مراکز فروش، مشتریان یا ویزیتورها

مقالات مرتبط