تاثیر فناوری اطلاعات بر صنعت حمل و نقل

اهمیت و جایگاه فناوری اطلاعات در صنعت حمل و نقل

تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ نویسنده: احمد شرفی

در دنیای کسب و کار امروز از سرعت به عنوان مولفه اصلی در پیشتازی شرکت‌ها نسبت به رقبای خود یادمی‌شود. رمز موفقیت در کسب و  کار تنها سرمایه و تجهیزات نبوده، بلکه برخورداری از دانش و اطلاعات و داشتن ایده‌های نو و جدید نیز، تاثیر بزرگی بر موفقیت کسب و کار دارد.

در این مقاله سعی داریم تا جوانب تاثیر فناوری بر صنعت حمل و نقل را مورد بررسی قرار بدیم و از آینده این صنعت و ضرورت همگام شدن آن با تکنولوژی سخن بگوییم. باما همراه باشید.

با رشد روز افزون تکنولوژی و ضرورت همگام شدن و برخورداری از فناوری های نو‌ظهور در کسب و کار، جایگاه و اعتماد مشاغل موجود در کشورمان  نسبت به این مقوله همچنان با معیارهای جهانی فاصله دارد. با این حال، اگر تصویری شفاف و کارآمد از ‌فناوری اطلاعات در ذهن نداشته باشیم، این خطر وجود دارد که در میان انبوهی از ابزارها و فناوری‌ها و نرم افزارها و راهکارهایی که هر روز و هر لحظه به دنیای ما افزوده می‌شوند غرق شویم و نتوانیم 
از فناوری اطلاعات در زندگی و کسب و کار خود به درستی استفاده کنیم.

فناوری اطلاعات چیست و چه کاربردی دارد؟

می توان گفت فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی انسان، سازوکار، ابزار و زمان است. از فناوری اطلاعات جهت ذخیره سازی، محافظت، پردازش، ایمن سازی، انتقال، دریافت و بازیابی اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. فناوری اطلاعات در علوم وصنایع مختلف، کاربردی  متفاوت دارد. برای مثال، در فرایندهای تجاری، از فناوری اطلاعات، اغلب برای پاسخ به مسائل محاسباتی و منطقی استفاده می‌شود.
فناوری اطلاعات به سیستم‌های مدیریت پروژه در برنامه ریزی و جمع آوری اطلاعات،مرتب سازی و پردازش داده‌یاری می‌کند
فناوری اطلاعات همچنین به مدیران جهت ،درک مسائل‌و پیچیدگی‌های آن و کمک به یافتن پاسخی مناسب برای مشکلات کرده و با تسهیل و روان بخشی مناسبات اداری، بهره‌وری و بازدهی کارکنان را بهبود می‌بخشد.

تاثیر فناوری اطلاعات بر صنعت حمل و نقل

فناوری اطلاعات همانطور که پیش‌تر عنوان شد به مثابه زیر ساخت عمل می‌کند و همچون پی‌رنگ اصلی سازمان‌ها به شمار می‌رود.

با توجه به تاثیرات فناوری های نوظهور بر صنعت حمل و نقل و توجه بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا‌ از جمله کمپانی های فعال در حوزه فناوری به این صنعت‌منجر به تولید ابزار ها و وسایل حمل و نقل مدرن با قابلیت های بی نظیر شده است.با بهره مندی از آخرین تکنولوژی های روز دنیا ، می تواند نویدبخش آینده ای روشن در شیوه حمل و نقل
و پاسخی درخور به مسافت میان انسان‌ها داد.

برای نمونه رونمایی شرکت تسلا از نسل خودرو های خودران مجهز به هوش مصنوعی تا هواپیما های مدرن امروزی
که قاره ها را در کمترین زمان مورد نظر و با امنیت بهتری طی می‌کنند.
همچنین تقویت و تجهیز شبکه ریلی ژاپن به قطارهای سریع‌السیر با سرعتی بالغ بر 600 کیلومتر در ساعت، به عنوان نمونه ای دیگر از تاثیرات فناوری بر صنعت حمل و نقل نام برد.خودرو های سبک و ایمن امروزی، ماشین های باربری مجهز به فناوری های پیشرفته مانند کنترل شونده و غیره، همگی نشان از وابستگی صنعت حمل و نقل به فناوری را دارد.
حمل ‌و نقل خودران‌در حوزه صنعت لجستیک منجر به بالا بردن سرعت انجام کارها، کم شدن هزینه و افزایش دقت
می شود.با تجهیز شدن شبکه حمل و نقل به تکنولوژی های مدرن، قیمت املاک در شهرها را کاهش می‌یابد و مردم می‌توانند در فاصله دور از شهرها زندگی کنند اما به راحتی با خودروی خودران به محل کار و قرارهای تفریحی و تجاری خود بروند.

جایگاه صنعت پخش در حمل و نقل و اقتصاد کشور

دریک نگاه اجمالی چنین پنداشت می شه که در عصر حاضر “به قولی عصر تکنولوژی نامگذاری شده حفظ، موفقیت و ماندگاری مشاغل‌به میزان برخورداری از فناوری اطلاعات بستگی دارد.
از خرید روزانه تا مدیریت مخارج یک سازمان‌همه‌و همه بوسیله امکانات نوظهور راحت‌تر و با سرعت بالاتری انجام پذیر می شود. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، بایستی سرعت و امنیت را به عنوان مهم ترین فاکتور  در موفقیت صنعت حمل و نقل دانست
با تکنولوژی که امروزه در اختیار داریم، مسیرهای طولانی که شاید تا دو دهه پیش، بسیار سخت و طاقت فرسا بوده را اکنون به راحتی و با سرعت بسیار متفاوتی طی می‌کنیم.

اهمیت صنعت پخش در اقتصاد کشور

اهمیت صنعت پخش در اقتصاد به ‏حدی است که می‏توان ادعا کرد در فقدان صنعت پخش ، امکان شناسایی پتانسیل‏های تولید، تعدیل نظام عرضه و تقاضا، نظارت بهینه بر قیمت ها، نظارت بر کیفیت محصولات و به ‏طور کلی بهبود بهره‏ وری در سیستم اقتصادی کشور در عمل، غیر ممکن است. صنعت پخش می‏تواند همچون قطب ‏نمایی در دستان سرمایه‏ گذاران، منابع مالی کشور را به سمت فرصت‏های تولیدی در مناطق مختلف کشور هدایت کند. صنعت پخش در دهه‏‌های اخیر نقش کلیدی در توسعه صنایع تولیدی کشور ایفا کرده و دارای جایگاه بسیار مهمی ‏برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است. این اهمیت به اندازه‏ ای است که در حال حاضر بسیاری از شرکت‏های تولیدی خودشان شرکتی را برای پخش و توزیع محصولات ایجاد کرده اند.

با عطف‌به مطالب عنوان شده و همچنین با توجه به تکنولوژی و فناوری،که در آینده نه چندان دور ماهیت همه مشاغل خواهد بود بهترین اقدام در خصوص پایداری و کاهش مخاطرات جانبی‌ در شرکت های توزیع  و پخش”به دلیل‌نقش حیاتی خود در زنجیزه تامین محصول و کالاهای ضروری چون مواد غذایی و دارویی و کالاهای پرمصرف چون آرایشی و بهداشتی که از اصلی ترین شاخه های صنعت حمل و نقل به شمار میرود تجهیز و تامین فناوری های مرتبط با فعالیت این صنعت می‌باشد.

برای برخورداری از فناوری اطلاعات در یک شرکت پخش شش مولفه زیر الزامی بوده:

۱- نرم افزار
 ۲- سخت‌افزار                                                    
۳- شبکه و ارتباطات
۴- منابع انسانی
۵-داده
۶- فرآیند

توصیه مهم شرکت مبنا به شرکت‌های پخش قبل از تهیه نرم‌افزار

توصیه مهم شرکت مبنا به شرکت‌های پخش قبل از تهیه نرم‌افزار اینست که حتما باید تحلیلی از ۶ مولفه  فوق داشته و یا با شرکت‌ها و مشاوران فعال در این زمینه هم‌فکری کنند، تا بتوانند انتخابی متناسب نیاز سازمانی خود داشته باشند. ایجاد یکپارچگی،ساده سازی فرایند ها، همچنین سهولت کاربری و پوشش نیازمندی‌های سازمان‌ از دلایل برتری و انتخاب یک نرم افزارنسبت به دیگر محصولات مشابه و موجود می‌باشد. کسب رضایت کاربران در رفع نیازهای شرکت و اعتماد در خصوص گزارشات و عدم مغایرت، در انتخاب یک پلتفرم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.قابلیت تحت وب بودن
نرم افزار این امکان را به کاربر می‌دهد که محدودیت در زمان، مکان و دسترسی به اطلاعات برداشته و به کاربران
امکان فعالیت خارج از شرکت و مجموعه را می‌دهد.
در واقع نرم افزارهای تحت وب، نرم افزارهایی هستند که بر روی بستر اینترنت و یا یک شبکه اطلاعاتی اجرا می شوند.