مزایای رقابتی در شرکت های پخش

مزایای رقابتی در شرکت‌های پخش

تاریخ انتشار: 14 فروردین 1400 نویسنده: احمد شرفی

برای معرفی شاخص‌های مزیت رقابتی در شرکت‌های پخش، ابتدا بایستی به سراغ تعریف دقیق از مزیت رقابتی و انواع آن برویم و براساس این تعریف بتوانیم، این مزیت را شناسایی و شاخصه‌های آن را بررسی می‌کنیم.

مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی (Competitive Advantage) مجموعه ای از عوامل یا توانایی‌ها است؛ که به شرکت‌ها اجازه می دهد پیوسته عملکردی بهتر از رقبا داشته باشند. هدف از مزیت رقابتی عملکرد برتر نسبت به رقباست.

شرکت‌های برخوردار از مزیت رقابتی باید از عملکرد بالایی برخوردار باشند، و در عین اینکه این گونه شرکت‌ها نباید لزوما دارای بالاترین عملکرد در صنعت خود باشند، باید به طور مستمر در میان شرکت هایی با عملکرد بالا باقی بمانند و بسیار بهتر از میانگین موجود در آن صنعت عمل کنند.

در نگاهی دیگر، مزیت رقابتی شامل مجموعه عوامل یا توانمندی‌هایی است که همواره شرکت را به نشان دادن عملکردی بهتری نسبت به رقبا مشخص می سازد. به عبارتی، مزیت رقابتی عامل یا ترکیبی از عواملی است که در یک محیط رقابتی سازمان را بسیار موفق تر از سایر سازمان ها می نماید و رقبا نمی توانند به راحتی از آن تقلید کنند. بنابراین برای دستیابی به مزیت رقابتی، یک سازمان هم باید به موقعیت خارجی خود توجه کند و هم توانمندی های داخلی را مورد توجه قرار دهد .

علاوه بر آن، هدف مهم دیگر مزیت رقابتی این است که شرکت ها در سطوح پایداری از عملکرد موفق برخوردار باشند. بسیاری از شرکتها نشان داده اند که توانایی داشتن یک یا دو سال خوب را دارند، ولی تعداد بسیار اندکی از شرکت ها توانایی برخورداری از سطوح بالای مستمری از عملکرد برای سالیان متمادی را از خود نشان داده اند.

مزیت رقابتی پایدار چیست؟

مزیت رقابتی پایدار، مزایا و ویژگی‌هایی از یک محصول یا یک شرکت است که رقبا به راحتی نمی‌توانند آن را کپی کنند. مثلاً سیستم عامل اپل یک مزیت رقابتی پایدار است. خیلی از ویژگی‌هایی که شرکت اپل برای گوشی‌هایش معرفی می‌کند، توسط رقبا کپی می‌شوند. ولی سیستم عامل آن چیزی است که گوشی اپل را از بقیه رقبا جدا می‌کند.

در واقع باید به این موضوع توجه کرد که مشتری وفادار به‌خاطر مزیت‌های رقابتی پایدار شکل می‌گیرد. اگر شما از سرویس اسنپ استفاده می‌کنید، چون سریع، امن است؛ و البته، همیشه راننده‌های زیادی در نزدیکی محل شما هستند. تا وقتی که رقیبی پیدا نشود که ارزش بیشتری رو کند (بسیاری از رقبا، سعی کردند با ارائه ارزش‌های مشابه وارد بازار شوند)، شما همچنان از اسنپ استفاده می‌کنید. در نتیجه، وفاداری مشتری نتیجۀ حفظ مزیت‌های رقابتی است. شرکت های پخش مویرگی وظیفه دارند محصول را تا پایین‌ترین سطح کانال توزیع یا همان خرده فروش توزیع کنند. این استراتژی تا به حال عمدتا برای کالاهای پرمصرف مانند مواد غذایی، بهداشتی و … به دلیل بالا بودن سرعت فروش آنها استفاده می‌شد .البته در حال حاضر بسیاری از عرضه کنندگان مدرن در حوزه های مختلفی مانند لوازم خانگی، مبلمان، تجهیزات آشپزخانه و بسیاری از موارد دیگر از استراتژی پخش مویرگی استفاده میکنند و توانسته اند به مزیت رقابتی دست پیدا کنند.

مزیت رقابتی در شرکت‌های پخش

شرکت مشاوران برگزیده نرم‌افزار با بیش از دو دهه همراهی با بزرگان صنعت پخش و همچنین رصد  نیاز مندی‌ها، نحوه فعالیت و همچنینی چیستی و چرایی های این صنعت، توانسته عمده ترین مزایای ایجاد تمایز و تفاوت را در شرکت‌های پخش را شناسایی و طبقه‌بندی کند و بر اساس آن در طراحی و تولید نرم‌افزارهای خود در نظر گرفته تا سبب پایداری و خلق ارزش افزوده و مزیت رقابتی پایدار برای شرکت‌ها گردد.

عمده‌ترین دلایل و مزایای شرکت‌های پخش مویرگی

  • گستره حوزه فعالیت
  • توانایی بالا در جمع آوری وجوه حاصل از فروش
  • توانایی بالا در کنترل صحت و سلامت فروش و عملیات اجرایی فروشنده انحصاری محصولات تولیدی
  • در اختیار داشتن امکانات و تاسیسات لجستیکی و انسانی در توزیع و فروش  محصولات بصورت مویرگی پاسخگویی به ­موقع به نیازهای مشتری
  • سیستم توزیع دقیق و فعال
  • سیستم مدیریت انبار کارآمد

موارد فوق هریک به نوعی سبب ایجاد مزیت رقابتی پایدار برای شرکت‌ها گردیده و با ایجاد هریک(که به جد موضوعی حیاتی و متفاوت را برای شرکت‌های پخش بوجود می‌آورد) می‌توان به نوعی یک سر و گردن از دیگر شرکت‌های فعال در حوزه پخش پیشی گرفت.

شرکت مبنا با توجه به حضور سالیان متمادی در صنعت نرم افزارهای حوزه پخش که به همکاری با بسیاری از بزرگان و خوشنام ترین شرکت های فعال در این عرصه منجر شده و با تکیه بر دانش و تجربه تیم مدیریتی و فنی، در کنار وظیفه اجتماعی و صنفی خود، پس از رصد نیاز مجموعه های نوپا، کوچک و متوسط، تصمیم به ارائه نسخه ای ساده و کارآمد به نام بُرنا تحت سیستم عامل ویندوز نموده تا در مسیر رشد و پویایی این بخش از صنعت پخش، همراه و همیار ایشان باشد.

این نرم افزار با ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در بخش‌های مختلف شرکت پخش، اعم از مالی و حسابداری، خزانه، منابع انسانی، انبار، لجستیک به شرکت‌ها در ایجاد یک سیستم توزیع مناسب و کارآمد کمک کرده و در نهایت با ایجاد یک شبکه فعال و منظم، که در زمان‌بندی دقیق سفارش‌گیری، حسابداری، توزیع  به نوبه خود رضایت مشتریان را رقم می‌زند.  

همچنین برنا در برابر تغییر مقیاس و گسترش شبکه فروش هر سازمان و بنگاه اقتصادی، که یکی از دغدغه های صاحبان کسب و کار بوده و همواره نگرانی از دست دادن اطلاعات را در پی داشته، این خاطر جمعی را بوجود آورده که از لحاظ نرم افزاری و ساختار بانک‌های اطلاعاتی بدون هیچگونه آسیب و دستکاری، اطلاعات مشتریان به سیستم های جدید منتقل و در جای خود بنشینند.همچنین برنامه ریزی های انجام شده برای پشتیبانی و ارائه خدمات حمایتی از کسب و کارها به ترتیبی اتخاذ شده تا جای هرگونه دلنگرانی و مخاطره در طول حیات سازمان را، از ذهن مشتریان دورنماید. برای آشنایی بیشتر با این محصول اینجا را کلیک کنید.