ویژگی سرویس های گزارش گیری SSRS) SQL Server)

تاریخ انتشار: ۰۴ تیر ۱۳۹۷ نویسنده: shahin

ویژگی سرویس های گزارش گیری SSRS) SQL Server)

در محیط کسب و کار فوق العاده رقابتی امروز ، داشتن اطلاعات مناسب، ضروری است. شرکت ها غرق در اطلاعات بوده و با ظهور فناوری هایی مانند شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)، اطلاعات بیشتر و بیشتری در حال ظهور هستند. فناوری، جمع آوری اطلاعات را به امری بدیهی تبدیل کرده است ، اما بکارگیری آن هنوز هم کاری دشوار است. این موضوع موجب شده تا ابزارهای هوش تجاری نیازی ضروری بحساب آیند.

SSRS چیست؟

SSRS پاسخِ مایکروسافت به گزارش گیری کسب و کارها است. SSRS یک ابزار تولید گزارش است که کمک می کند تا افراد مختلف از سطوح و حتی مکان های مختلف سازمان به گزارشات متعددی که توسط این برنامه طراحی شده اند، دسترسی داشته باشند. این ابزار یک پلت فرم متحد، مبتنی بر سرور، قابل توسعه و مقیاس پذیر را فراهم می کند که از طریق آن می توان اطلاعات را ارائه و تحویل داد. این پلتفرم از گزارش های سنتی کاغذی تا تحویل اطلاعات مبتنی بر وب و محتوای تعاملی، را پوشش  می دهد.
SSRS می تواند به منظور ارائه گزارش به اینباکس های افراد، فایل های اشتراک گذاری، و غیره، نیز مورد استفاده قرار گیرد. SSRS قادر به تولید گزارش در فرمت های مختلف مانند فرمت های وب HTML و برنامه های کاربردی دسکتاپ (مایکروسافت اکسل و CSV) و غیره می باشد، به این ترتیب کاربران می توانند داده ها را در فرمت مورد نیاز، مورد استفاده قرار دهند. علاوه بر این، شیرپوینت نیز می تواند به صورت مستقیم توسط کاربر برای SSRS استفاده شود، که شرایطی را فراهم می کند تا گزارش ها به طور مستقیم در پورتال شرکت ارائه شوند.

تنها یکی از اجزای موجود در پلتفرم  BI) Microsoft Business Intelligence)  است. ترکیبی از این مولفه ها، یک پلتفرم عالی برای تجزیه و تحلیل داده های سازمانی فراهم می کند. پلت فرم مایکروسافت BI شامل موارد زیر است:

 • SQL Server: ابزار پایگاه داده سنتی، که داده های فهرست SSRS را نیز ذخیره می کند.
 • SSAS) SQL Server Analysis Services) : مولفه ای برای پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) و داده کاوی. OLAP کلیتی از داده ها ارائه داده و به کاربران اجازه می دهد تا از کل به جزئیات دقیق از ابعاد داده ها (مانند جغرافیا یا زمان) دسترسی پیدا کنند. داده کاوی به کاربران کمک می کند تا الگوها را درون داده ها پیدا کنند.
 • (SQL Server Integration Services (SSIS: مولفه ای برای استخراج، تبدیل و بارگذاری داده ها(ETL).

بررسی اجمالی ویژگی های  SSRS

SSRS دارای ویژگی هایی برای پاسخگویی به نیازهای پیچیده گزارشگری تجاری است. در اینجا یک بررسی کلی خواهیم داشت.
در امر ایجاد گزارش ها، SSRS یک ابزار گزارش ساز کامل است. گزارش ها می توانند روی هر منبع داده ای که دارای یک کدساز مدیریت شده،، یا منبع داده ODBC باشد، تولید شوند. این یعنی شما به راحتی می توانید داده ها را از SQL Server، اوراکل، سرویس های تجزیه و تحلیل ، اکسس ، Essbase و بسیاری از پایگاه های داده دیگر بازیابی کنید. این داده ها را می توان به روش های مختلفی ارائه کرد.

در اینجا لیستی مختصر از ویژگی های SSRS آورده شده است:

 • بازیابی داده ها از ارائه دهندگان مدیریت شده، اتصالات OLE DB و ODBC
 • نمایش داده ها به روش های مختلف، از جمله شکل، جدول، فرم آزاد و نمودار
 • Export به بسیاری از فرمت ها، از جمله HTML، PDF، XML، CSV، TIFF، گزارش Word و اکسل
 • جمع آوری و خلاصه نمودن اطلاعات
 • افزودن به ناوبری گزارش ها
 • ایجاد گزارش های ویژه(ad hoc) و ذخیره آنها در سرور
 • ایجاد کنترل های سفارشی با استفاده از بسط پردازش گزارش
 • قراردادن گرافیک و تصاویر و محتوای خارجی
 • ادغام با شیرپوینت
 • فراهم سازی SOAP) API Simple Object Access Protocol)  و ساختار قابل برنامه ریزی
 • ارائه گزارش های مبتنی بر اشتراک و گزارش بر اساس تقاضا
 • به کاربران اجازه می دهد تا گزارش های سفارشی ساخته شده با SSRS در گزارش ساز نسخه 2.0 را ذخیره و مدیریت کرده و دسترسی به گزارش ها را اداره کنند.
 • دسترسی به گزارش مبتنی بر URL
 • تنظیم های اندازه گیری و نمودار برای نمایش داده های KPI

نرم افزار گزارشگیری تحت وب MabnaERP

اگر از ارسال فکس میزان فروش و موجودی خود بصورت دوره ای به شرکتهای تامین کننده کالا خسته شده اید. و اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری را از میزان فروش گروههای مخلتف کالا در مراکز فروش خود و به تفکیک مشتریان در بازه های تاریخ دلخواه به شرکتهای تامین کننده بدهید، از نرم افزار گزارشگیری تحت وب MabnaERP استفاده نمایید.
این نرم افزار مجهز به یک ابزار گزارش ساز بوده و در نتیجه اطلاعات را می توانید به گروه های کاربری تعیین شده و در قالب مشخص در وب منتشر نمایید.
از مشتریان این نرم افزار می توان از شرکتهای جهان فارمد و طب نوین نام برد.

نتیجه

سرویس گزارش دهی SQL ، طراح، تولید کننده، و اجرا کننده ی گزارش های سرور محور توسط مایکروسافت است . این ابزار را می توان برای تهیه و ارائه گزارش های تعاملی و چاپی مختلف مورد استفاده قرار داد. با ترکیب سرویس های گزارش دهی SQL با SQL Server، شرکت ها یک راهکار واحد برای طراحی گزارش و انبار داده ها در اختیار خواهند داشت. SSRS می تواند به شما در ایجاد گزارش های جدولی، گرافیکی و فرم های باز از منابع داده های رابطه ای، چند بعدی و XML محور ، کمک کند. گزارش ها همچنین می توانند بر اساس تقاضا قابل دسترسی باشند. SSRS یک ابزار برنامه ریزی (زمان بندی) برای استقرار گزارش های اساسی از طریق ایمیل، اشتراک فایل و یا شیرپوینت ، را نیز شامل می شود.

مترجم شاهین نوعی
منبع docs.microsoft.com

مقالات مرتبط
گزارش و گزارش ساز در نرم افزار
ماژول های پایه در یک سیستم ERP