مزایای رقابتی در شرکت های پخش

مزایای رقابتی در شرکت‌های پخش

تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ نویسنده: احمد شرفی

برای معرفی شاخص‌های مزیت رقابتی در شرکت‌های پخش، ابتدا بایستی به سراغ تعریف دقیق از مزیت رقابتی و انواع آن برویم و براساس این تعریف بتوانیم، این مزیت را شناسایی و شاخصه‌های آن را بررسی می‌کنیم.

مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی (Competitive Advantage) مجموعه ای از عوامل یا توانایی‌ها است؛ که به شرکت‌ها اجازه می دهد پیوسته عملکردی بهتر از رقبا داشته باشند. هدف از مزیت رقابتی عملکرد برتر نسبت به رقباست.

شرکت‌های برخوردار از مزیت رقابتی باید از عملکرد بالایی برخوردار باشند.این گونه شرکت‌ها نباید لزوما دارای‌بالاترین عملکرد در صنعت خود باشند،باید به طور مستمر در میان شرکت هایی با عملکرد بالا باقی بمانندو بسیاربهتر‌ازمیانگین موجود در آن صنعت عمل کنند.

در نگاهی دیگر،مزیت رقابتی شامل مجموعه عوامل یا توانمندی‌هایی است که همواره شرکت را به نشان دادن عملکردی بهتری نسبت به رقبا مشخص می سازد.
به عبارتی‌مزیت رقابتی عامل یا ترکیبی از عواملی است که‌در یک محیط رقابتی سازمان را بسیار موفق تر از سایر سازمان ها می نماید و رقبا نمی توانند به راحتی از آن تقلید کنند.
بنابراین برای دستیابی به مزیت رقابتی، یک سازمان هم باید به موقعیت خارجی خود توجه کند و هم توانمندی های داخلی را مورد توجه قرار دهد .

علاوه بر آن، هدف مهم دیگر مزیت رقابتی این است که شرکت ها در سطوح پایداری از عملکرد موفق برخوردار باشند. بسیاری از شرکتها نشان داده اند که توانایی داشتن یک یا دو سال خوب را دارندولی تعداد بسیار اندکی از شرکت ها توانایی برخورداری از سطوح بالای مستمری از عملکرد برای سالیان متمادی را از خود نشان داده اند.

مزیت رقابتی پایدار چیست؟

مزیت رقابتی پایدار، مزایا و ویژگی‌هایی از یک محصول یا یک شرکت است که رقبا به راحتی نمی‌توانند آن را کپی کنند. مثلاً سیستم عامل اپل یک مزیت رقابتی پایدار است. خیلی از ویژگی‌هایی که شرکت اپل برای گوشی‌هایش معرفی می‌کند، توسط رقبا کپی می‌شوند. ولی سیستم عامل آن چیزی است که گوشی اپل را از بقیه رقبا جدا می‌کند.

در واقع باید به این موضوع توجه کرد که مشتری وفادار به‌خاطر مزیت‌های رقابتی پایدار شکل می‌گیرد. اگر شما از سرویس اسنپ استفاده می‌کنیدچون سریع‌ وامن است؛ و البته، همیشه راننده‌های زیادی در نزدیکی محل شماهستند.
تا وقتی که رقیبی پیدا نشود که ارزش بیشتری رو کند(بسیاری از رقبا‌ سعی کردند با ارائه ارزش‌های مشابه واردبازارشوند)شما همچنان از اسنپ استفاده می‌کنید.
در نتیجه، وفاداری مشتری نتیجۀ حفظ مزیت‌های رقابتی است.
شرکت های پخش مویرگی وظیفه دارند محصول را تا پایین‌ترین سطح کانال توزیع یا همان خرده فروش توزیع کنند. این استراتژی تا به حال عمدتا برای کالاهای پرمصرف مانند مواد غذایی، بهداشتی و … به دلیل بالا بودن سرعت فروش آنها استفاده می‌شد.
البته در حال حاضر بسیاری از عرضه کنندگان مدرن در حوزه های مختلفی مانند لوازم خانگی، مبلمان، تجهیزات آشپزخانه … از استراتژی پخش مویرگی استفاده کرده و توانسته اند به مزیت رقابتی دست پیدا کنند.

مزیت رقابتی در شرکت‌های پخش

شرکت مشاوران‌برگزیده نرم‌افزار با بیش از دو دهه همراهی با بزرگان صنعت پخش و همچنین رصد نیاز مندی‌ها، نحوه فعالیت و همچنینی چیستی و چرایی های این صنعت، توانسته عمده ترین مزایای ایجاد تمایز و تفاوت را در شرکت‌های پخش را شناسایی و طبقه‌بندی کند.
همچنین این‌اساس رو درطراحی و تولید نرم‌افزارهای خود در نظر میگیریم تا سبب پایداری و خلق ارزش افزوده و مزیت رقابتی پایدار برای شرکت‌ها گردد.

عمده‌ترین دلایل و مزایای شرکت‌های پخش مویرگی

 • گستره حوزه فعالیت
 • توانایی بالا در جمع آوری وجوه حاصل از فروش
 • توانایی بالا در کنترل صحت و سلامت فروش و عملیات اجرایی فروشنده انحصاری محصولات تولیدی
 • در اختیار داشتن امکانات و تاسیسات لجستیکی و انسانی در توزیع و فروش‌محصولات بصورت مویرگی
 • پاسخگویی به ­موقع به نیازهای مشتری
 • سیستم توزیع دقیق و فعال
 • سیستم مدیریت انبار کارآمد

  موارد فوق هریک به نوعی سبب ایجاد مزیت رقابتی پایدار برای شرکت‌ها گردیده و با ایجاد هریک(که به جد موضوعی حیاتی و متفاوت را برای شرکت‌های پخش بوجود می‌آورد) می‌توان به نوعی یک سر و گردن از دیگر شرکت‌های فعال در حوزه پخش پیشی گرفت.

ویژگی های نرم افزار های شرکت مبنا

شرکت‌مبنا با توجه به حضور سالیان متمادی در صنعت نرم افزارهای حوزه پخش که به همکاری با بسیاری از بزرگان به خوشنام ترین‌شرکت های فعال‌در این عرصه تبدیل شد.
با تکیه بر دانش و تجربه تیم مدیریتی و فنی،در کنار وظیفه اجتماعی و صنفی خودپس از رصد نیاز مجموعه های نوپا کوچک و متوسط، تصمیم به ارائه نسخه ای ساده و کارآمدبه نام بُرنا تحت سیستم عامل ویندوز نموده‌تا درمسیر رشد و پویایی این بخش از صنعت پخش،همراه و همیار ایشان باشد.

این نرم افزار با ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در بخش‌های مختلف شرکت پخش،اعم از مالی و حسابداری، خزانه، منابع انسانی، انبار، لجستیک به شرکت‌ها در ایجاد یک سیستم توزیع مناسب و کارآمد کمک کرده و در نهایت با ایجاد یک شبکه فعال و منظم،که در زمان‌بندی دقیق سفارش‌گیری، حسابداری، توزیع  به نوبه خود رضایت مشتریان را رقم‌می‌زند.

همچنین برنا در برابر تغییر مقیاس و گسترش شبکه فروش هر سازمان و بنگاه اقتصادی‌که یکی از دغدغه های صاحبان کسب و کار بوداست همواره نگرانی از دست دادن‌اطلاعات را دارد .


امکانات نرم افزار برنا

 • نرم افزار برنا این خاطر جمعی رو به وجودآورده که از لحاظ نرم افزاری و ساختار بانک‌های اطلاعاتی بدون هیچ گونه آسیب‌ ودستکاری،اطلاعات‌مشتریان به سیستم های‌جدید منتقل و در جای خود بنشینند.
 • همچنین برنامه‌ریزی های‌انجام شده برای پشتیبانی و ارائه خدمات حمایتی از کسب و کارها به ترتیبی اتخاذ شده‌تاجای هرگونه دلنگرانی و مخاطره‌در طول حیات سازمان را از ذهن مشتریان دور کند .

برای آشنایی بیشتر با این محصول اینجا را کلیک کنید.