بررسی چالش های صنعت فروش و پخش مویرگی

بررسی چالش‌های فروش و پخش مویرگی در قرن پیش‌رو

تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۴۰۰ نویسنده: احمد شرفی

چالش های فروش و پخش مویرگی رویکرد سنتی در کسب وکارهای این صنعت را دچار تحول خواهد کرد و به گفته متخصصان با توسعه دانش کاربردی مدیریت تغییر، در نهایت سبب رویکردهای مدرن تری در این حوزه خواهیم بود.

این مقاله سعی دارد به آینده رویکرد سنتی صنعت فروش و پخش مویرگی بپردازد.

با وجود گسترش و همگانی شدن بسیاری از تکنولوژی‌ها و انطباق و تجهیز صنایع به فناوری اطلاعات و تکنولوژی مبتنی بر اینترنت، برخورداری از این موارد در کسب و کار توصیه می‌شود و بی توجهی و عدم همراهی با این فناوری مطمئنا سبب توقف و کندی توسعه و آسیب های جبران ناپذیر برای کسب‌وکار خواهد شد.

توسعه ابزارهای تکنولوژی در صنعت پخش
توسعه ابزارهای تکنولوژی در صنعت پخش

توسعه ابزارهای تکنولوژی در صنعت پخش

 تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی هر روز درحال بسط و تکامل هستند و اثرگذاری خود را در تغییر شیوه‌ها و روش‌های کاری کسب‌وکارها بیشتر از گذشته نمایان می‌کنند. به عنوان یک مثال می توان به توسعه شیوه‌های دریافت سفارش در فروشگاه‌ها اشاره کرد که توسط ویزیتورها در سوپرمارکتها و ..  با معرفی کامل محصولات، اطلاع از میزان موجودی و همچنین هدایای تبلیغاتی به مشتریان انجام می شود.

نرم‌افزارهای پخش مویرگی مانند معرفی و سفارش‌گیری به شکل بهتری به انجام برسند و شرکت‌های پخش
در لحظه از میزان موجودی و پیگیری سفارش‌ها باخبر شده و تصمیم‌های مرتبط با آن را بهینه کنند.از جمله مزایای این سیستمها که در کاهش ملموس چالش‌های فروش و پخش مویرگی موثر هستند، می‌توان به واقعی‌تر شدن سفارش و امکان ارائه و پرزنت کامل طرح‌های ترویج فروش اشاره کرد..

رفتار مصرف‌کننده و صنعت پخش

امروزه مصرف‌کننده‌ها برخلاف گذشته که تعصب و وفاداری به برندها رواج بیشتری داشت، بیشتر به سمت مدل‌های جدیدی می‌روند که درآن لذت خرید را تجربه کنند. خرید از فروشگاه‌های بزرگ و خرید آنلاین دو سبک از خرید توسط مشتری هستند که قبلا رواج کمتری داشتند. با ادامه این روند مراکز خرده فروشی و سوپرمارکتها با چالش زیادی برای بقاء روبرو خواهند بود و بالطبع فروش مویرگی به شکل کنونی با کاهش مراکز خرید ادامه پیدا نخواهد کرد.

ابرفروشگاه‌ها و مجتمع‌های خرید بزرگ

هم اکنون جنگ برندها بر سر تصاحب سهم بیشتری از قفسه ابرفروشگاه‌ها و مجتمع های خرید بزرگ است. در این مراکز تلاش برای افزایش سهم تبلیغات و حضور در جایگاههای تبلیغاتی به شدت در جریان است. در سبک جدید مصرف کننده‌ها حضور در فروشگاه‌های بزرگ را به عنوان فرصتی برای سرگرمی و تفریح و در کنار آن خرید می‌بینند.

بدیهی است این جریان باعث کاهش فروش خرده‌فروشان و مشتریان جزء و متعاقبا کم رنگ شدن فروش مویرگی می گردد .کما اینکه ارتباط مستقیم تامین کنندگان با این فروشگاه‌ها و مراکز خرید باعث حذف واسطه‌ها و عوامل دیگر و کاهش قیمت تمام شده می شود.

چالش‌های فروش و پخش مویرگی در فروش آنلاین
چالش‌های فروش و پخش مویرگی در تجارت الکترونیک

چالش‌های فروش و پخش مویرگی در تجارت الکترونیک

 قطعا و بی تردید آینده در قبضه فروش آنلاین و تجارت الکترونیک خواهد بود. در دسترس بودن به عنوان قوی‌ترین مولفه برای پخش و فروش بوده و خواهد بود. با همین ابزار کل یک کسب‌وکار متحول می‌شود که نمونه های آن را در کشور خودمان شاهد بوده‌ایم .

متحول شدن صنعت حمل و نقل درون شهری و صنعت رزرو بلیط توسط استارت آپ هایی که بر بستر حوزه آنلاین شکل گرفتند پاسخی بود به نیاز مشتری برای سهولت دسترسی به خدمات.
بی تردید با رونق هرچه بیشتر فضای خرید آنلاین ارتباط تامین(تولید) کننده با مصرف کننده بی واسطه تر شده‌و طبعا نیاز به فروش مویرگی کمتر و کمتر خواهد شد.

 به طور کلی می توان حدس زد که پخش و فروش مویرگی (حداقل به سبک و سیاق فعلی ) دیگر امکان ادامه حیات ندارد و سالهای پایانی چرخه عمر خود را طی می کند و قاعدتا پیش بینی بر این است که این سبک از فروش با تغییر شکل ماهوی بیشتر به سمت اقداماتی از جنس لجستیک حرکت کند .

ضرورت فناوری در صنعت پخش و زنجیره تامین

 ضرورت برخورداری از فناوری‌درصنعت پخش و فروش مویرگی بر هیچ کس پوشیده نیست.پذیرفتن این امر که بقا رشد و عاقبت کسب و کار در جهان یعنی هماهنگ شدن مشاغل با فناوری دیجیتال‌برخورداری از این موقعیت را‌ آسان‌
تر می‌کند. تمامی واحدهای تولیدی برای اینکه بتوانند محصولات را به دست مصرف کنندگان برسانند، نیاز به یک
مسیر میانی و تندرو دارند.

با تفکر سیستمی، برنامه ریزی و مدیریت بهینه تر و استفاده اثربخش ‌تر از فناوری اطلاعات می توان این مسیر را بهبود بخشید. مبنا معتقد است، روند روبه رشد صنایع، افزایش سرعت در زندگی، تغییر سبک و سلایق مشتریان و همچنین گرایش کسب و کارها، الزامی بودن تغییر رویه سنتی به رویه های مدرن را در مدیران و صاحبان صنعت پخش اثبات می‌کند.ازاین رو برای کسب سهم بهتر و بیشتر از بازار رقابتی امروزبایستی‌رویه های منسوخ را کنار گذاشت و روبه دنیای دیجیتال و فناوری رفت.

جایگاه نرم افزار MabnaERP در صنعت پخش و زنجیره تامین

MabnaERP دارای یک پایگاه داده مشترک است که از کاربردهای (توابع) مورد استفاده واحدهای تجاری‌مختلف‌پشتیبانی می‌کند.در عمل‌به این معناست که کارکنان در دپارتمان های مختلف (برای مثال حسابداری و فروش) می توانند به اطلاعات یکسانی برای نیازهای خاص خود تکیه کنند.

با MabnaERP، کارکنان به اطلاعات دقیق و به لحظه دسترسی دارند که منجر به تصمیم گیری‌های بهتر و سریعتر می‌شود. علاوه بر این، نرم افزار MabnaERP فرآیندها و سیستم‌های اضافی را از بین می‌برد و به طور چشمگیری هزینه‌های کلی یک کسب و کار را کاهش می دهد.MabnaERP ﺳﻴﺴﺘﻢ جامعی اﺳﺖ ﻛﻪ سعی در ﻳﻜﭙﺎرﭼﻪ ﺳﺎزی ﻫﻤﻪ وﻇﺎﻳﻒ و بخش‌های ﻣﻮﺟﻮد در یک ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از یک ﺳﻴﺴﺘﻢ واﺣﺪ دارد.

 ﺑﻄﻮرﻳﻜﻪ ﺑﺘﻮاﻧﺪ ﻧﻴﺎزﻫﺎی ﺧﺎص و وﻳﮋه اﻳﻦ بخش‌ها را ﻓﺮاﻫﻢ ﺳﺎزد.به جای نگهداری پایگاه‌های داده وصفحات گسترده جداگانه نرم افزار MabnaERP گزارش‌گیری و اتوماسیون یکپارچه‌ای را فراهم کرده‌که در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻛﺎرایی بیشتر ﺳﺎزﻣﺎن
و اﻓﺰاﻳﺶ رﺿﺎﻳﺖ ﻣﺸﺘﺮی را به دنبال دارد.

پویایی فروش و پخش مویرگی و آن تأثیر بر زنجیره های تأمین

توزیع کنندگان عمده فروشی که به عنوان اولین پاسخ دهنده در زنجیره تأمین و لجستیک عمل میکنند نقشی محوری در زنجیره تأمین جهانی دارند.

درطول‌بیماری همه گیری کرونا وابستگی جغرافیایی‌محدودیت های نظارتی و کاهش سرعت تولیدکننده توزیع کنندگان رامجبور می کند که ضمن تعادل بخشیدن به تغییر الگوی تقاضا به سرعت ریسک های تأمین را کنترل و به آنها پاسخ بدهند.

متخصصان حوزه لجستیک و تدارکات می گویند توزیع کنندگان باید در مورد چگونگی برنامه ریزی موجودی نحوه مدیریت موجودی کالا و چگونگی پیش بینی بهتر تقاضایی که قرار است پیش بینی شود،هماهنگی بیشتری داشته باشند.

زیرا اگر به کرونا فکر می کنیدبسیاری از توزیع کنندگان یکی از دو راه را انتخاب کردند و در نتیجه یا تقاضا افزایش
یافت و تقاضای زیادی پیدا شد که‌همه آنها برای آن آماده نبودندو یا تقاضا کاهش یافت.توزیع کنندگان باید بدانند که چگونه موجودی کالا را به بهترین وجه مدیریت کنند؟ چگونه کانال های جدید پیدا کنند تا بتوانند آن را بفروشند؟

مدیریت موفق زنجیره تامین و پخش مویرگی

به همین دلیل، آنها معتقدند که باید تمرکز بیشتری بر فناوری اصلی و مدیریت موفق زنجیره تامین ایجاد کنند تا بهتر با چالش‌های فروش و پخش مویرگی رویارو شوند و استفاده از سایر ابزارها برای پیش‌بینی و برنامه‌ریزی بهتر در مورد تقاضا، داشته باشند.

نیاز به پیش بینی اختلالات زنجیره تأمین در آینده‌تمرکز توزیع کنندگان را بر لجستیک رو به جلو و معکوس تغییرداده است.
آنها به‌ویژه بر روی فرآیندهای برنامه ریزی تقاضاموجودی و عرضه متمرکزمی شوند.

متخصصان حوزه فروش و پخش معتقدند که سازمان‌ها می توانند با ایجاد شفافیت در زنجیره تأمین ، برآورد موجودی موجود ،ارزیابی تقاضاهای واقع بینانه و مدیریت سرمایه در گردش ، موقعیت خود را در زنجیره تأمین در زمان اخلال در بازار حفظ کنند.

تسریع در تکامل فناوری در فروش و پخش مویرگی

یک چیز از روند اصلی سال 2021 مشخص است و آن اینکه چابکی کلید موفقیت در صنعت توزیع و عمده فروشی امروز است. با توجه به اینکه فناوری برای رهبران بازار نقشی اساسی دارد ، توزیع کنندگان باید نوآوری مداوم را به‌عنوان بخشی ذاتی از مدل عملیاتی خود قرار دهند تا با چالش‌های فروش و پخش مویرگی مقابله کنند.

برای ایجاد یک فرهنگ نوآوری پسند، توزیع‌کنندگان باید در مجموعه مهارت‌های تخصصی سرمایه گذاری کنند ، در حالی که مدیریت ارزش و تغییر را ایجاد می کنند که از توسعه سازمانی پشتیبانی می کند.