صنعت پخش مواد غذایی

سه نکته‌ی اساسی در صنعت پخش مواد غذایی

تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ نویسنده: احمد شرفی

در مقاله پیش‌رو، هدف بررسی نکات و ضرورت‌های مهم در مدیریت صنعت پخش مویرگی مواد غذایی است. در این مقاله به شرح عناوین ذیل می‌پردازیم:

 • مشکلات و ضرورت‌های مدیریت مالی در شرکت‌های پخش مواد غذایی
 • محدودیت های مدیریت تامین کالا
 • چالش‌های موجود در کانال توزیع و اتخاذ شیوه صحیح در بهبود فرآیند فروش

چالش‌های مدیریت مالی در صنعت پخش مواد غذایی

شرکت‌های پخش مویرگی فعال در صنعت پخش مواد غذایی، ممکن است به‌ صورت نمایندگی،‌ شعب مستقل و یا دفتر غیرمستقل فعالیت نمایند. بر اساس نوع فعالیت مشکلات و حواشی فعالیت های واحد‌های مرتبط نیز مشخص می‌شود. از عمده مشکلات موجود در مدیریت مالی شرکت‌های پخش می‌توان به :

 • کنترل وضعیت بدهی مشتریان
 • نظارت دقیق در قبول و دریافت چک از مشتریان
 • کنترل اعتبار مشتریان و بررسی آستانه اعتباری هر مشتری
 • بررسی سبد عرضه فروشنده و یا موزعین
 • بررسی سبد محصولات پر‌فروش، میانه، کم‌فروش

در مدیریت مالی یک شرکت پخش مواد غذایی، نحوه حسابداری با توجه به اهمیت روزافزون اطلاعات و کنترل داده ها جهت تشخیص درست بودن مسیر حرکت سازمان، در تشخیص سود آور بودن فعالیت‌های سازمان، نقش بسیار مهمی را در این امر ایفا می کند.

با  توجه به مکانیزه و یا عدم مکانیزه بودن شرکت‌های پخش مواد غذایی به تجهیزات و لجستیک پیشرفته، هزینه های انبار داری و نگهداری و توزیع کالا نیز با هزینه متفاوت‌تری در حال انجام است.

کاهش حاشیه سود شرکت‌های پخش مواد غذایی، به دلیل افزایش هزینه‌های توزیع و پخش، بر اهمیت روزافزون کنترل فرآیندهای کاری و پی بردن به سودآور بودن فعالیت‌ها افزوده است.

ضرورت توجه به مدیریت مالی، در شرکت پخش مواد غذایی زمانی اثبات می شود که بعد از یک سال فعالیت، تازه متوجه عمق زیان خود می شوند. این در صورتی است که با تعیین شاخص های حسابداری داخلی و کنترل مرز شاخص‌ها می توان میزان زیان را مدیریت نمود. زیان شرکت می تواند ناشی از دلایل زیر باشد:

 • افزایش محصولات دپو شده
 • کاهش تاریخ
 • افزایش هزینه های انبار داری
 • ضایعات ناشی از نگهداری
 • توقف سرمایه به دلیل کند بودن فروش محصول

بررسی محدودیت‌ها در مدیریت تامین کالا

پیش از بررسی فرایندهای حوزه توزیع باید به این سوال پاسخ دهیم که در مدیریت زنجیره تامین چیست؟ بنابراین ابتدا به معرفی دقیق این فعالیت بپردازیم.

زنجیره‌ی تامین، عبارت است از شبکه ای از فرایندها، به ‌طوری که هدف نهایی آنها تأمین کالاها و خدمات مشتریان بوده و در بر گیرنده‌ی تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان است، که با هم ،به طور هماهنگ و منسجم در جهت راضی کردن مشتریان، همکاری می‌کنند.

مدیریت زنجیره تأمین، یک رویکرد یکپارچه ‌برای برنامه‌ریزی و کنترل مواد و اطلاعات می‌باشد، که از تامین کنندگان تا مشتریان جریان دارد. مدیریت زنجیره تامین، مدیریت موجودی با تمرکز بر مدیریت عملیات و آنالیز اطلاعات همراه می باشد.

وظیفه مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت و هماهنگ‌سازی جریان‌های مختلف درون آن می‌باشد. یکی از چالش‌های مهم مدیریتی در این زمینه، در رابطه با هماهنگ‌سازی جریان مواد بین چندین سازمان و در درون هر سازمان است. به همین علت، نیازمند استفاده از تکنولوژی‌ها و ابزارهایی جهت پیگیری مواد در مسیر طی شده از مبدأ به مقصد و ثبت اطلاعات در هر مرحله می‌باشد.

سه فرآیند اصلی مدیریت زنجیره تامین صنایع غذایی

این مدیریت زنجیره تامین دارای سه فرایند اصلی است که عبارتند از :

مدیریت اطلاعات:

امروزه نقش و جایگاه اطلاعات برای همگان بدیهی است. گردش مناسب و انتقال صحیح اطلاعات باعث می شود تا فرایندها موثرتر و کاراتر گشته و مدیریت آن آسان تر گردد. در زنجیره تامین موضوع هماهنگی در فعالیتها بسیار اهمیت دارد.

مدیریت لجستیک:

این بخش کلیه فعالیتهای فیزیکی از مرحله تهیه مواد خام تا محصول نهایی شامل فعالیتهای حمل ونقل، انبارداری، زمانبندی تولید و … را شامل می شود.

مدیریت روابط:

این بخش از مهمترین مباحث زنجیره تامین است و تاثیر مهمی بر همه زمینه ها در زنجیره تامین و سطح عملکرد آن دارد.

چالش‌های موجود در کانال توزیع صنایع غذایی

مدیران بازاریابی و فروش با بررسی شیوه انتقال کالا همواره در جستجوی روش های توزیع جدیدتر و کاراتر هستند. تصمیم مناسب در این زمینه با افزایش سرعت انتقال محصول، راحتی خریدار و هزینه کمتر منجر خواهد شد. یکی از ابزارهای اصلی بازاریابی، استفاده از سیستم توزیع کارآمد است.

توزیع مویرگی، یک استراتژی بازاریابی است که شرکت ها برای در دسترس قرار دادن محصولات شان به طور گسترده، استفاده می کنند. سیستم توزیع مویرگی به این معنی است که همه تلاش‌های توزیع را در یک بخش متمرکز کنید که شامل یک یا چند منطقه می شود، که نیاز به تمرکز بر روی کمپین‌های بازاریابی و خدمات مشتری نیز دارد. پخش مویرگی تقریبا به تیم های آموزش دیده در معرفی و فروش محصول نیاز دارد، تا بتواند:

 • محصول را درست معرفی کنند.
 • به درستی قادر باشند سفارش‌ها را ثبت و در مسیر تحویل نهایی قرار دهند.
 • از دانش کافی جهت استفاده از نرم‌افزار سازمانی برای فروش برخوردار باشند.
 • مسیر توزیع را بدانند.
 • از نحوه تخفیف و پروموشن محصول آگاهی کافی داشته باشند.

نقش نرم افزار پخش مویرگی در بهبود فروش صنعت پخش مواد غذایی

اینکه نرم افزار پخش مویرگی چیست و چه اهمیتی دارد، یکی از نکات مهم در صنعت پخش حوزه صنایع غذایی است. شرکت‌های پخش، برای توزیع محصولات خود نیاز به شبکه توزیع کارآمدی دارند که بتواند بیشترین کارایی و بهترین نتیجه را به ‌همراه داشته باشد.

شناخته شده ترین روش پخش، پخش‌مویرگی است. مدل فرآیندی پخش مویرگی شامل مسیری است که کالاها و خدمات برای رسیدن به دست مشتری، طی می‌کنند و در واقع این روش مختص شرکت‌هایی است که می‌خواهند محصولات خود را در کل مناطق شهری و یا کشور توزیع کنند.

درخواست دموی نرم افزار پخش مواد غذایی
درخواست دموی نرم افزار پخش مواد غذایی

پخش مویرگی گرم و پخش سرد

عملیات پخش مویرگی به دو صورت گرم و سرد انجام می‌شود. اتخاذ هر کدام از این دو شیوه بر‌اساس نوع محصول صورت می‌گیرد. در پخش گرم بیش‌تر توزیع محصولاتی نظیر لبنیات که دارای تاریخ انقضا کوتاه و برای مصرف روزانه هستند استفاده می‌شود، امادر روش پخش سرد، فروشنده ابتدا به مشتریان مراجعه می‌کند.

در مرحله بعد معرفی محصول، اخذ سفارش و صدور فاکتور را انجام می‌شود. سپس در روز دیگری راننده محصولات درخواستی را به مشتریان تحویل می دهد. این شیوه بیش‌تر برای محصولاتی که دارای تاریخ انقضای طولانی‌تری هستند کاربرد دارد . اهمیت و جایگاه نرم افزار پخش مویرگی در در پخش گرم و سرد، کمک به مدیریت دقیق و بهینه فرآیند توزیع است.

راهکار نرم‌افزاری مبنا، برای توسعه فروش و پخش در صنعت پخش مواد غذایی

شرکت مبنا با توجه به حضور سالیان متمادی در صنعت نرم افزار، و با تکیه بر دانش و تجربه سازمانی خود در عرصه صنعت پخش و نیاز شرکت‌های پخش استانی اقدام به تولید نرم‌افزار فروش و پخش مویرگی با نام تجاری برنا کرده است.

برنا یک راه حل نرم‌افزاری تحت ویندوز برای شرکت‌های پخش استانی، نمایندگی‌ها، شرکت های بازرگانی و خدماتی است که با هزینه‌ای متناسب نیازهایشان را بیش از انتظار پاسخ می‌دهد.

برای آشنایی بیش‌تر با این نرم‌افزار اینجا را کلیک کنید.