تحول جدید مدیریت زنجیره تامین چیست؟

تحول جدید مدیریت زنجیره تامین چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۰ نویسنده: مدیریت سایت

در سال ۲۰۲۰، کسب‌وکارها در سراسر جهان به اهمیت حیاتی تحول جدید مدیریت زنجیره تامین واقف شدند. زمانی که همه‌گیری کرونا موجب شد که تامین منابع اولیه مختل شود و تولیدکنندگان قادر به تهیه مواد ضروری نبودند. در آن شرایط هم شرکت‌ها و هم مصرف‌کنندگان ارزش زنجیره‌های تامین انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر را درک کردند. 

تعریف زنجیره تامین

قبل از بررسی تحول جدید مدیریت زنجیره تامین، پاسخ به سئوال زنجیره تامین چیست می‌تواند برخی جنبه‌های مهم موضوع را روشن کند. زنجیره تامین به عنوان کل فرآیند تولید و فروش کالاهای تجاری، شامل همه مراحل از تامین مواد اولیه و ساخت کالا تا توزیع و فروش آنها تعریف می‌شود. امروزه مدیریت موفقیت آمیز زنجیره تامین برای هر شرکتی که امیدوار به حضور در بازارهای رقابت است یک ضرورت حیاتی به شمار می‌رود. 

عملکرد مدیریت زنجیره تامین

یک زنجیره تامین کارآمد و بهینه برای انجام سفارشات مشتریان بسیار مهم است. زنجیره تامین اگر به درستی مدیریت شود، می‌تواند هزینه‌های شرکت‌ها را کاهش دهد و چرخه تولید را سریع‌تر کند. عملیات زنجیره تامین، توسعه محصول، منبع‌یابی، تولید، تدارکات، فروش و توزیع و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. 

عملیات بهینه زنجیره تامین به مدیریت پیچیدگی مدل‌های تامین مواد اولیه، فرآیندهای چندوجهی تولید و انبارهای پراکنده و متعدد نیاز دارد. اهمیت مدیریت زنجیره تامین فقط ایجاد کارآمدترین فرآیند ممکن نیست. بلکه برای کاهش خطرات و اطمینان از اجرای روان همه اجزای کسب و کار نقش حیاتی دارد.

ابعاد تحول جدید مدیریت زنجیره تامین
ابعاد تحول جدید مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین برای جهانی تقاضا محور

زنجیره تامین به میدان نبرد برای وفاداری مشتریان تبدیل شده است. زیرا شرکت ها به تقاضاها و شرایط تجاری در حال تغییر سریع پاسخ می‌دهند. فناوری‌های جدید، دید عمیق‌تر و کنترل دقیق‌تری در مدیریت زنجیره تامین (SCM) برای برندهای B2B و B2C فراهم می‌کنند. شرکت‌هایی که سیستم‌های SCM مدرن مبتنی بر ابر را اتخاذ می‌کنند، با افزایش کارایی، بهره‌وری بالاتر، و درآمد و سود رو به رشد پاداش دریافت می‌کنند.
جای تعجب نیست که شرکت‌های بزرگ فعال در صنعت پخش مویرگی توجه بیشتری به مدیریت زنجیره تامین دارند. این شرکت‌ها ضمن درک کامل از اینکه نرم‌افزار پخش مویرگی چیست و چه اهمیتی در زنجیره تامین دارد؟ انتظارات را برای مشارکت‌های بالا و پایین مدیران زنجیره تامین افزایش می‌دهد. دو روند بلندمدت به این تغییر کمک می‌کند:

تحول دیجیتال به مثابه یک اختلال عظیم:

در دهه گذشته، فعالان بازار از فناوری به عنوان یک ضربه‌گیر مجازی استفاده کرده‌اند. آنها موانع رقابت را از بین بردند و مدل‌های سنتی سفارش برای ارائه را تغییر دادند. این تحولات در بخش B2C شروع شد و به B2B گسترش یافت. در حالی که نرخ تغییر ممکن است در صنایع مختلف متفاوت باشد، اکنون واضح است که جایی برای پنهان شدن از واقعیت‌های اختلال دیجیتال وجود ندارد.

تغییر انتظارات در زنجیره تامین:

تغییر انتظارات مشتریان چشم اسفندیار شرکت‌های سنتی است. حتی بهترین نرم افزار فروش و پخش مویرگی نمی‌تواند نسبت به تغییر انتظارات آینده مشتریان بی‌تفاوت باشد. شرکت‌های مدرن در صنعت پخش مویرگی مانند آمازون و دلیورو فقط صنایع خود را تغییر ندادند. آنها همچنین انقلابی را در انتظارات خریداران B2B به راه انداختند. مهمترین تغییر در انتظارات مشتریان را می‌توان در عبارات زیر خلاصه کرد :

ارسال‌های کوچکتر و مکررتر
خدمات رایگان با مشاهده لحظه‌ای موقعیت و وضعیت کالا
“تجربه” محصول و خدمات منحصر به فرد و شخصی‌سازی شده

این انتظارات به چابکی و پردازش در زمان کوتاه‌تری نسبت به فناوری و شیوه‌های سنتی مدیریت زنجیره تامین (SCM) نیاز دارند.

جایی که فناوری زنجیره تامین سنتی با شکست مواجه می‌شود.

مدیریت زنجیره تامین (SCM) سنتی و داخلی از یک رویکرد خطی و نسبتاً سفت و سخت برای طراحی، منبع‌یابی، ساخت و تحویل کالا استفاده می‌کند. برخی از مهمترین شرایطی که موجب شکست زنجیره تامین سنتی می‌شود موارد زیر هستند:

شکنندگی در مقابل چابکی:

چابکی یک قابلیت فوق‌العاده ارزشمند برای زنجیره‌های تامین امروزی است. زیرا تنظیمات سریع به معنای اختلال کمتر و بهبود خدمات است. فناوری SCM سنتی و داخلی اغلب مستعد نمایش شکنندگی است: مداخلات، اصلاحات و راه‌حل‌های سخت‌گیرانه برای حفظ عملکرد با تغییر نیازهای مشتری و کسب‌وکار.

تقاضا و تحقق:

سیستم‌ها و فرآیندهای شخص ثالث برای پشتیبانی از کانال‌های خاص در سیستم‌های قدیمی SCM رایج هستند. این حالت چالش‌هایی را در مورد دید، ثبات خدمات و درک هزینه واقعی خدمت ایجاد می‌کند. در یک محیط همه‌کاناله، شرکت‌ها نیاز دارند (و مشتریان به طور فزاینده‌ای انتظار دارند) یک تجربه ثابت و یکپارچه در بین کانال‌ها و انواع دستگاه‌ها برایشان ایجاد شود.این چالشی بزرگ برای سیستم‌هایی است که برای دنیای تک کانالی طراحی شده‌اند.

انتظارات مشتریان در مدیریت زنجیره تامین
انتظارات مشتریان در مدیریت زنجیره تامین (منبع: گزارش سایت اوراکل درباره زنجیره تامین مدرن)

پیچیدگی تحقق:

کسب‌وکارهای چابک برای کاهش هزینه‌های موجودی، کاهش زمان تحویل سفارش و جلوگیری از فروش از دست رفته، از مدل‌های تکمیل چندگانه استفاده می‌کنند. در اینجا نیز، یک سیستم SCM قدیمی ممکن است پشتیبانی بومی را برای روش‌ها/کانال‌های خاص ارائه دهد. اما این مدل سنتی برای کار با دیگران به ابزارهای شخص ثالث، سفارشی‌سازی‌ها یا توسعه سفارشی متکی است که کارآیی کافی ندارند.

شکاف دید:

خریداران انتظار دارند اطلاعات سفارش و تراکنش در دسترس باشد. برخی از این اطلاعات ممکن است با استفاده از یک سیستم قدیمی SCM در دسترس باشد، اما بیشتر از آنها احتمالاً غیرقابل دسترس یا نادرست هستند.

مشتریان موفقیت مدیریت زنجیره تامین (SCM) را دیکته می‌کنند.

کسب‌وکارها در انواع و اندازه‌های مختلف مانند خرده‌فروشی، عمده‌فروشی، تولیدکنندگان، ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک، توزیع‌کنندگان، B2C و B2B در حال شناسایی فرصت‌های بزرگ هستند. آنها به همان اندازه ریسک‌های مهم، به دنبال قابلیت‌هایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تجربه مشتری را کنترل کرده و تحت تأثیر قرار دهند.

تعداد کمی از برنامه‌های کاربردی نقش بزرگ‌تری در این تلاش‌ها نسبت به SCM ایفا می‌کنند. آنها می‌توانند در انجام فعالیت‌هایی که برای آنها آماده و بهینه شده‌اند بسیار خوب عمل کنند. این نرم‌افزارها مانند نرم‌افزار پخش مویرگی به سادگی قابلیت‌های مورد نیاز برای زنجیره‌های تامین مشتری‌محور امروزی را فراهم کنند.

تکامل مدیریت زنجیره تامین چگونه رخ میدهد؟

برای چندین دهه، مشارکت مشتری در زنجیره تامین تنها در انتهای کار انجام می‌شد. اینکه محصولات از کجا آمده‌اند، از چه چیزی ساخته شده‌اند و چگونه به فروشگاه رسیده‌اند، چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت. اما امروزه، شفافیت و پایداری زنجیره تامین برای مصرف‌کنندگان یک نگرانی حیاتی است. مانند توانایی کنترل کامل بر نحوه و مکان خرید و گزینه‌هایی که انتظار دارند در طول مسیر داشته باشند.

درخواست دموی نرم افزار فروش و پخش مویرگی

برای رشد و رقابت در بازار امروز، نرم‌افزارهای مدرن زنجیره تامین مانند نرم‌افزار فروش و پخش مویرگی، باید قادر به جمع آوری و تفسیر تمام داده‌های تولید شده و ضبط شده در کل زنجیره تامین باشد. 

فناوریهای جدید در زنجیره تامین کدامند؟

بسیاری از فن‌آوری‌های جدید و نوظهور وجود دارند که باعث تحول زنجیره تامین دیجیتال می‌شوند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به طور فزاینده‌ای در مدیریت زنجیره تامین مورد استفاده قرار می گیرند. اینترنت اشیا، محاسبات ابری، نرم‌افزار هوش تجاری، تجزیه و تحلیل‌های پیش‌بینی کننده و بلاک‌چین از آن جمله‌اند.

از طرف دیگر فناوری‌های سخت‌افزاری مانند روبات‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین، چاپ سه بعدی، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) که انقلاب صنعتی چهارم را ایجاد کرده‌اند، مدیریت زنجیره تامین را هم متحول خواهند کرد.

روندهای جدید در مدیریت زنجیره تامین

در سال ۲۰۱۹، هیچ کس نمی‌توانست موج هرج و مرج و اختلالی را که در سال ۲۰۲۰ شاهد بودیم را پیش‌بینی کند.. ما نمی‌توانستیم بدانیم، اما مطمئناً می‌توانستیم بهتر آماده باشیم. کسب‌وکارها در سراسر جهان زنگ خطری از کوید۱۹ دریافت کردند که به آن‌ها هشدار داد که برخی از فرآیندهای زنجیره تامین آنها چقدر آسیب‌پذیر و قدیمی هستند. 

گنجاندن شیوه‌های سبز در مدیریت زنجیره تامین می‌تواند همه چیز را از طراحی محصول و تامین مواد گرفته تا تولید، تدارکات، تحویل و حتی آنچه در پایان عمر با محصولات و تجهیزات انجام می‌شود، تغییر دهد. زنجیره تامین دایره‌ای، نه تنها به دنبال بازیافت، بلکه استفاده مجدد از چیزهایی مانند پلاستیک و قطعات الکترونیکی در محصولات دور ریخته شده است.

درخواست مشاوره درباره نرم افزار صنعت پخش

انتظارات در مورد خرید چند کانالی به طور مداوم پیچیده‌تر می‌شود. فراتر از ارائه صرف فروشگاه آنلاین، کسب‌وکارها باید تجربه‌های خریدی را ارائه دهند که مطابق خواست مشتریان شخصی‌سازی شده باشند. در تحول جدید مدیریت زنجیره تامین از نحوه پرداخت گرفته تا محلی که از آن سفارش ثبت می‌کنند و از نحوه دریافت کالاها تا چگونگی اطلاع‌رسانی در طول مسیر، مشتریان می‌خواهند بتوانند ترکیبی از گزینه‌های دلخواه خود را در اختیار داشته باشند.