نرم افزار هوش تجاری کوک لوک

قابلیت های نرم افزار هوش تجاری کوک لوک (BI) در پردازش اطلاعات

تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ نویسنده: احمد شرفی

در دنیای تجارت امروز، راز موفقیت کسب و کارها در استفاده از داده های انبوه و رفتار متناسب با آن تحلیل است .در واقع بر اساس شرایط حاکم در فضای امروز، بقای یک کسب و کار منوط به بهره گیری آن از علم ودانش روز می‌باشد.یکی از ابزارهای مهم و اساسی که بوسیله فناوری در اختیار سازمان‌ها و کسب و کارها قرار گرفته است هوش تجاری و سازمانی است.

هوش تجاری برای پردازش داده‌های انبوه و پاسخ متناسب با تحلیل داده ها بوجود آمد؛ تا بتواند به مدیران و صاحبان مشاغل در تصمیم گیری های درست مدیریتی کمک کند.

از مزایای بالقوه ابزارهای هوش تجاری، می‌توان به، شتاب‌دهی و بهبود تصمیم‌گیری، بهینه‌سازی فرآیندهای داخلی کسب‌و‌کار و راه‌اندازی شیوه‌های درآمدزایی جدیدکسب مزایای رقابتی جدید در مقایسه با رقبای تجاری اشاره کرد.

هوش تجاری(BI) چیست؟

از اولین بار که ایده هوش تجاری در سال 1865 بوجود آمد و تا به امروز توسعه و تکامل بهره گیری از هوش تجاری همواره روندی رو به رشد داشته و امروزه صاحبان کسب و کار بر این موضوع آگاه هستند که بقای کسب و کارشان ریشه در نحوه مواجهه و بهره گیری از اطلاعات دارد.

هوش تجاری، مجموعه ای از فرآیندها و فناوری هایی است که داده‌های خام را به اطلاعات معنی دار و مفیدی تبدیل می کند، تا بینش‌ها و تصمیم گیری‌های استراتژیک و عملیاتی، کارآمدی را اعمال کنند.بر اساس این تعریف، هوش تجاری مدیریت اطلاعات را دربر می گیرد (ادغام داده ها ، کیفیت داده ها ، انبار کردن داده ها ، مدیریت داده ها و….) ابزارهای هوش تجاری اولیه، در ابتدا توسط تحلیل‌ گران داده و دیگر کارشناسان فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گرفت.این افراد با انجام تحلیل‌ها، گزارش‌هایی را در نتیجه کوئری‌های (Query) انجام شده روی اطلاعات کاربران کسب و کار فراهم می‌کنند.با افزایش استفاده از هوش تجاری،  مدیران اجرایی و کارکنان سازمان‌ها، خود با پلتفرم‌های هوش تجاری منطبق می‌کنند.این امر، به لطف توسعه هوش تجاری و ابزارها و داشبوردهای کاوش داده، محقق شده است.

فناوری‌های هوش تجاری

فناوری‌های هوش تجاری شامل نرم‌افزارهایی برای طراحی نمودار و دیگر انواع اینفوگرافیکی و همچنین، ابزارهایی برای ساخت داشبوردهای هوش تجاری و  (Performance Scorecards) می‌شوند؛ که داده‌ها را روی سنجه‌های کسب و کار و دیگر شاخص‌های کلیدی کارایی به شیوه‌ای آسان برای درک، بصری‌سازی می‌کند. ابزارهای بصری‌سازی داده‌ها در سال‌های اخیر به استانداردی برای هوش تجاری مدرن مبدل شده‌اند.

کاربرد هوش تجاری کوک لوک (BI) در صنعت پخش

شرکت مشاوران برگزیده نرم افزار(مبنا) در راستای اهداف سازمانی خود، برای اثر بخشی هر چه بهتر در صنایع و مدیریت کسب و کار‌ها، با تکیه بر دانش ایجاد شده در بیش از دو دهه فعالیت حرفه‌ای خود، اقدام به تولید محصول نرم افزاری هوش تجاری با نام کوک لوک (BI) نموده است؛ که میتواند داشبورد مدیریتی با شاخص های کلیدی را از اطلاعات دیتابیس های متفاوت در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

اما پردازش اطلاعات در صنعت پخش، به‌ دلیل حجم گسترده داده‌هایی که در طول روز نیز بر میزان آن افزوده می‌شود، کاری نیست که بتوان آن را توسط کاربر انسانی تعریف کرد. برای پیش بینی رویکرد آتی صنعت، باید از انبوه داده های موجود برای ارزیابی روند صنعت بهره برد، که خوشبختانه تکنولوژی با ابزار های هوش تجاری کوک لوک (BI) به کمک کسب و کار ها آمده است.کافی است شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را در صنعت موجود شناسایی و جایگاه شرکت را نسبت به اهداف متناظربا شاخص ها ارزیابی کرد.

شرکت (مبنا) بر اساس تجربیات خود و بهره گیری از مشاوران خبره، توانسته با شناسایی شاخص های کلیدی (KPI) و اتکا بر نتایج داده های ایجاد شده، اقدام به تولید داشبورد های مدیریتی این صنعت نموده و امیدوار است که این ابزار در تسهیل کار مشتریان و سرعت رشد آنها در صنعت، اثری چشم گیر داشته باشد.

داشبورد های طراحی شده در کوک لوک (BI) به فعالان صنعت پخش در مدیریت فروش ، کالا ها ، ویزیتور ها، کانال‌ها، مشتریان، انبار‌ها، مراکز و شعب، کالاهای تاریخ مصرف دار، روند وصولی شرکت و مدیریت بدهکاری و بستانکاری، مدیریت تأمین کنندگان و مدیریت تولید کنندگان  کمک کرده و مدیران می‌توانند با تحلیل وضعیت موجود، تصمیم گیری و سیاست گذاری های شرکت را تدوین کنند.

این محصول به پایگاه داده نرم افزار های دیگر قابل اتصال بوده، لذا مشتریان محترم این نرم افزار ها می‌توانند در هر لحظه و هرکجا که باشند، از وضعیت کسب و کار خود در یک نگاه مطلع گردند.

امکانات نرم افزار هوش تجاری کوک لوک (BI)

بخشی از امکانات و مزایای کوک لوک برای شرکت‌ها:

  • با عطف به اینکه، این محصول نتیجه سال‌ها پژوهش و فعالیت در صنعت پخش است و همچنین به سبب شناسایی صحیح شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) صنعت پخش امکان ارائه این محصول به دیگر شرکت های فعال در حوزه صنعت پخش غیر طرف قراردادبا مبنا نیز می‌باشد.
  • کوک لوک همانند کلیه نرم افزار های تحت وب موجود محدودیت زمانی و مکانی نداشته و قابل استفاده در هر زمان و هر مکان می باشد.
  • قابل اجرا بودن این نرم افزار بر روی موبایل و ویندوز
  • قابلیت خوانش و یکپارچه کردن اطلاعات از چند منبع اطلاعاتی و normalize data ساده سازی اطلاعات
  • در صورت دستیابی به شاخص‌های کلیدی صنایع، استفاده از کوک لوک در دیگر صنایع نیز امکان پذیر می‌باشد.